Nowy, dotkliwy obowiązek dotyczy wszystkich Polaków! Duża i kontrowersyjna zmiana
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy zaproponowany przez GUS, nowy obowiązek będzie zakładał tworzenie profilu socjologicznego obywateli.

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy zaproponowany przez GUS, nowy obowiązek będzie zakładał tworzenie profilu socjologicznego obywateli Polski.

Według ostatnich doniesień do Sejmu wpłynął już projekt nowelizacji ustawy dotyczący spisu powszechnego Polaków, który ma mieć miejsce już w przyszłym roku. Według niej GUS będzie zobowiązany do stworzenia tak zwanego profilu socjologicznego obywateli kraju. Dotychczas nie było to wymagane, a zmiana ta spowoduje, że ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego będą zmuszeni pytać nas o prywatne dane takie jak numer telefonu, a także adres zamieszkania.

Czytaj też: Łukasz Szumowski powiedział to wprost. Nie ma odwrotu

Nowy obowiązek: projekt nowelizacji ustawy GUS zakłada tworzenie profilu socjologicznego

Pierwsze wizyty rachmistrzów GUS-u odbędą się już w tym roku, gdyż od września rusza Powszechny Spis Rolników. Urzędnicy będą pytać rolników między innymi o stan ich gospodarstwa, liczbę i rodzaj plonów oraz o hodowane zwierzęta. GUS zapowiada, że jest to próba generalna przed Spisem Powszechnym zapowiedzianym na rok 2021.

Zobacz również: Potwierdzono: Tak będą wyglądać lekcje w szkołach! Rodzice w szoku

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

NIe ma możliwości odmówienia odpowiedzi na pytania urzędników GUS-u. Grozi za to wysoka kara grzywny. Rachmistrzowie będą pytać między innymi o strukturę dochodów, powierzchnię gospodarstwa, czy o pobierane świadczenia. Niezbędne będzie także podanie data urodzenia, płci, numeru PESEL, adresu, numeru telefonu oraz adresu e-mail.

Według nowelizacji ustawy, która znajduje się obecnie w sejmie rachmistrzowie będą mogli zapytać także o dokładniejsze dane i informacje. Chodzi między innymi o NIP, przydzielony numer abonenta z planu numeracji dla sieci telekomunikacyjnej, a także numer telefonu kontaktowego.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Czy nowy obowiązek pozwoli na to, że GUS będzie mógł operować naszymi danymi?

GUS będzie mógł operować tymi danymi cały czas a nie tylko w okresie pracy nad spisem powszechnym. Nieznany jest powód takiej zmiany w ustawie o spisie powszechnym, w uzasadnieniu można wyczytać jedynie, że jest to spowodowane przeprowadzaniem spisu w warunkach epidemii. Sprawą ma zająć się organizacja Panoptykon, która od lat walczy o większą ochronę danych osobowych.

Źródło: Pikio

Polecamy także:

Polska we łzach. Nie żyje legenda polskiego rocka

Zadali Gatesowi pytanie o szczepionki i chipy. Jego odpowiedź nie pozostawia złudzeń

To miało pozostać tajemnicą! Ludzi kroili żywcem i wyjmowali narządy, to nie było najgorsze… (wideo)