Pomagał zanim pojawił się Owsiak i WOŚP. Jego śmierć wstrząsnęła całą Polską

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

11 marca 1942, przyszedł na świat Marek Kotański, psycholog i społecznik, twórca Monaru i Markotu, inicjatyw wspierających osoby dotknięte alkoholizmem, narkomanią, AIDS i bezdomnością, pomagał zanim pojawił się Owsiak i WOŚP

Czytaj też: Marta Lempart: „To oczywiste, że aborcja będzie w Polsce legalna”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Urodził się jako syn prof. Wiesława Kotańskiego, twórcy polskiej japonistyki. Od 1960 roku studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów pracował w szpitalu psychiatrycznym w Warszawie i współpracował ze Społecznym Komitetem Przeciwdziałania Alkoholizmowi.

W 1974 roku, podczas pracy w szpitalu psychiatrycznym w Garwolinie, zetknął się z problemem narkomanii. Problemem, który oficjalnie w PRL nie istniał. Kotański postanowił leczyć narkomanię metodą społeczności terapeutycznej. Cztery lata później w zrujnowanym domu w Głoskowie pod Garwolinem otworzył ośrodek dla byłych pacjentów pobliskiego szpitala. Tak powstał Monar.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Marek Kotański pomagał zanim pojawił się Owsiak i WOŚP, Kotański był twórcą Monaru i Markotu, inicjatyw wspierających osoby dotknięte nałogami
Marek Kotański pomagał zanim pojawił się Owsiak i WOŚP, Kotański był twórca Monaru i Markotu, inicjatyw wspierających osoby dotknięte nałogami

Z narkomanią związane były inne problemy społeczne: AIDS, bezdomność, alkoholizm.

– Każda droga składa się z porażek i sukcesów. Myślę, że moim wielkim sukcesem było to, że wtedy, kiedy jeszcze nikt w Polsce nie chciał podawać ręki ludziom chorym na AIDS, ja byłem z nimi bardzo blisko – mówił w rozmowie z Markiem Szczęsnym w audycji z cyklu “Na przykład”.

Dzięki zaangażowaniu Kotańskiego i ludzi jemu podobnych w całej Polsce powstawały kolejne ośrodki przeznaczone dla tych, na których społeczeństwo wolało patrzeć tylko kątem oka.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

“W kraju, gdzie bardzo głośno mówi się o miłości człowieka, jest jej coraz mniej. Ci, którymi się opiekuję, są jak wyrzut sumienia naszego społeczeństwa” – pisał w 1999 roku.

Praca w ośrodkach wymagała czasu i odporności psychicznej. Ludzie, wśród których działał “Kotan” mieli za sobą trudne życie, często zbaczali ze ścieżki prawa, nierzadko ośrodki Monaru i Markotu były ich ostatnim ziemskim domem.

Marek Kotański pomagał zanim pojawił się Owsiak i WOŚP

– Pochód trupów gęstnieje za mną, obracam się w kręgu takich spraw, które często kończą się śmiercią – podkreślał dosadnie na antenie Polskiego Radia.

Przedstawienie Kotańskiego jako postaci pomnikowej byłoby odebraniem mu części tego, co było dla niego najważniejsze – człowieczeństwa. Twórcy Monaru i Markotu zarzucano działanie na granicy prawa, chęć zdobycia rozgłosu i apodyktyczność. Bywał ostry dla swoich podopiecznych, ale jak sam mówił, nie chciał uderzać w człowieka, tylko w zakorzenione w nim słabości.

Kontrowersyjny wydawać się może także stworzony przez niego swoisty kodeks moralny, który nakazywał np. zerwanie kontaktów całej grupy z osobą, która nie zdołała zachować abstynencji.

“Usunięcie jest – jak sądzę – słusznym wyborem, nakazem moralnym w imię dobra bezbronnej reszty grupy, która walczy o swe życie. Nie można pozwolić, aby rozrywający się granat w ręku jednego człowieka rozerwał ich wszystkich” – pisał.

Życie Kotańskiego przerwał drastycznie wypadek. Gdy starał się ominąć autem pijanego rowerzystę, stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Był 19 sierpnia 2002. Marek Kotański zmarł, ale jego dzieło trwa do dzisiaj.

– Do dziś jest to jedna z największych organizacji, które zajmują się pomocą osobom wykluczonym: uzależnionym od narkotyków i alkoholu, bezdomnym – mówi o Monarze Przemysław Bogusz, autor książki “Kotan. Czy mnie kochasz?”.

źródło: hnews.pl

Polecamy również:

Jest decyzja rządu: Obostrzenia przedłużone do 14 lutego

Wielka akcja policji i FBI. Odnaleziono 33 zaginione dzieci

Komorowski o Tusku: „Szkoda by go było na ten kociołek krajowy”

Marek Kotański pomagał zanim pojawił się Owsiak i WOŚP, Kotański był twórca Monaru i Markotu, inicjatyw wspierających osoby dotknięte nałogami

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →