Nie żyje człowiek, który przeszkadzał Putinowi. Wiedział co się wydarzyło w Smoleńsku i poznał prawdę na temat Skripala

W Rosji w wypadku lotniczym zginął zastępca prokuratora generalnego Saak Karapetjan, który jako szef wydziału współpracy międzynarodowej Prokuratury Generalnej przekazywał Polsce w latach 2010-2011 akta śledztw ws. zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Informacja o katastrofie prywatnego śmigłowca, który rozbił się w obwodzie kostromskim, pojawiła się w środę wieczór. Powiadomiono o śmierci trzech osób. W czwartek rano agencje informacyjne podały, że zginęły cztery osoby, w tym Karapetjan, który był na urlopie.

– To właśnie on przygotowywał wnioski, w tym do strony brytyjskiej, w sprawie Skripalów – powiedział przedstawiciel Prokuratury Generalnej Aleksandr Kuriennoj.

Jego wypowiedź zacytowała wysokonakładowa gazeta „Komsomolskaja Prawda”. Kuriennoj powiedział w czwartek, że Karapetjan zajmował się sprawami współpracy międzynarodowej, zagadnieniami z zakresu transportu i ceł, a także sprawą Siergieja i Julii Skripalów.

Strona rosyjska prowadzi własne działania w sprawie incydentu w angielskim Salisbury.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Karapetjan był od 2016 roku jednym z kilkunastu zastępców prokuratora generalnego Rosji Jurija Czajki. Wcześniej, od 2006 roku w Prokuraturze Generalnej kierował zarządem międzynarodowej współpracy prawnej.

Na tym stanowisku w latach 2010-11 przekazywał przedstawicielom strony polskiej kopie akt śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, które w latach 1990-2004 prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa, najpierw ZSRR, a później Federacji Rosyjskiej.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Karapetjan przekazywał też stronie polskiej część tomów zawierających akta rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Atak na Skripala

W marcu Siergieja Skripala, byłego pułkownika wywiadu rosyjskiego skazanego w Rosji za współpracę z wywiadem brytyjskim oraz jego córkę Julię znaleziono nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w Salisbury.

Ofiary hospitalizowano; w późniejszych miesiącach Skripalowie opuścili szpital, jednak publicznie pojawiła się jedynie Julia. Władze brytyjskie uważają, że Skripalowie padli ofiarą bojowego środka chemicznego o nazwie Nowiczok opracowanego w czasach ZSRR.

Oceniają też, że Skripala próbowali zabić dwaj agenci rosyjskich służb, używający nazwisk Aleksiej Pietrow i Rusłan Boszyrow. Atak na Skripalów wywołał największy kryzys w relacjach rosyjsko-brytyjskich od czasu zimnej wojny.

W kwietniu 2011 roku Karapetjan z ramienia Prokuratury Generalnej wręczył przedstawicielom ambasady RP w Moskwie 14 tomów akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.