Rząd wprowadzi kolejne zmiany! Miasta biją na alarm

Rząd wprowadza kolejne zmiany, w przygotowaniu nowa tarcza antykryzysowa nr 3, polskie miasta biją na alarm bowiem walka z koronawirusem wykańcza ich budżety.

Zobacz również: Epidemia była zaplanowana? Szokujący film w sieci!

Nowa tarcza antykryzysowa ma pomóc gminom „załatać dziury” w budżetach. Raczej się nie uda – pisze w piątek „Rzeczpospolita”.

Dziennik informuje, że trwają praca nad kolejną wersja tarczy antykryzysowej. Tym razem pomoc mają otrzymać podupadające finansowo samorządy.

„Polskie miasta biją na alarm: walka z pandemią drenuje ostro ich budżety”

– czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Nowa tarcza antykryzysowa nr 3, rząd wprowadza kolejne zmiany

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki udzielił wywiadu dla „RZ” , w którym powiedział, że rozwiązania umożliwią nieco rozluźnić restrykcje fiskalne, które dotyczą równowagi budżetowej oraz limitów zadłużenia.

Czytaj też: Przerażająca decyzja Kingi Dudy. Grozi jej niebezpieczeństwo?

„W kalkulacji ubytków dochodów uwzględniane będą opłaty uzdrowiskowe i miejscowe, bo liczy się specyfika gmin turystycznych” – dodał.

„Tarcza antykryzysowa zwiększa dochody samorządu powiatowego z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa z 25 do 50 proc. wpływów między 1 kwietnia a 31 grudnia 2020 r., uelastycznia wydatkowanie środków z 'funduszu korkowego' w 2020 r. To pieniądze od przedsiębiorców ubiegających się o zezwolenia na sprzedaż alkoholu”

– informuje „Rzeczpospolita”.

Zobacz również: Jest odpowiedź TVN w sprawie Pochanke. Ostro

Według dziennika planowane jest również rozpoczęcie cyfryzacji procedur planistycznych i odwieszenie niektórych terminów, np. do wydawania decyzji w postępowaniach środowiskowych, wodnoprawnych i związanych z niektórymi inwestycjami. 

„Będzie też możliwość jednostronnej, czasowej zmiany zadań dotychczas wykonywanych przez pracownika, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w tym prezydenta miasta na prawach powiatu”

– czytamy.

Samorządowcy sceptyczni

Jak czytamy w RZ, „projekt tarczy antykryzysowej 3.0 samorządowcy oceniają raczej krytycznie”. Według sceptyków ten projekt nie rozwiąże problemów. Wśród ich postulatów jest umorzenie miastom janosikowego za obecny rok w miejsce odraczania spłaty.

Czytaj także: Zmiany w zasadach przemieszczania się – rząd potwierdza

„Samorządy apelują także o wsparcie w prowadzeniu ich inwestycji” – wskazuje gazeta.

„Postulujemy, żeby z oczywistych względów zrezygnować w tym roku oraz w następnym z obowiązku przeznaczania środków na budżet obywatelski. W tym celu potrzebna jest zmiana prawa. Niestety rząd jest głuchy na nasze prośby”

– powiedział dziennikowi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

źródło: Interia

Rząd wprowadza kolejne zmiany, w planach nowa tarcza antykryzysowa nr 3, polskie miasta biją na alarm bowiem walka z koronawirusem wykańcza ich budżety
Rząd wprowadza kolejne zmiany, w planach nowa tarcza antykryzysowa nr 3, polskie miasta biją na alarm bowiem walka z koronawirusem wykańcza ich budżety

Polecamy także:

Skandal w UK! Wyciekł tajny 860-stronicowy dokument

Najgorsze dopiero przed nami! „Boje się, że będziemy wybierać kogo leczyć”

Obowiązek noszenia maseczek: znamy szczegóły

,
Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →