Stonehenge: Ważne odkrycie naukowców. Kolejna zagadka rozwiązana

Tajemnica i historyczna zagadka Stonehenge w Anglii w końcu rozwiązana. Archeolodzy donoszą, że osiągnęli prawdziwy przełom w swoich badaniach.

Od wielu lat jedną z największych tajemnic naszej cywilizacji jest to kto i jak zbudował sławne Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Angielscy archeologowie pracujący na miejscu donoszą o nie małym przełomie jakiego ostatnio dokonali. Stwierdzili, że odkryli tajemnicę zagadkowego kręgu kamieni, który jest odwiedzany, co roku przez rzesze turystów, a przynajmniej jej część. To odkrycie wydaje się kluczowe w ustaleniu dalszych szczegółów powstania Stonehenge.

Czytaj też: W ponad 20 miastach Biedronka obeszła zakaz handlu! Tu zrobisz zakupy w niedzielę

Tajemnica i historyczna zagadka Stonehenge w Anglii w końcu rozwiązana

Stonehenge to krąg kamieni zwany kromlechem. Czas jego powstania datuje się na okres neolitu i brązu. Naukowcy przyjęli tezę, że czczono tam Słońce i Księżyc. Archeoastronomowie twierdzą także, że budowla jest ściśle powiązana z kosmosem i ciałami niebieskimi. Natomiast część uważa, że służyła do przewidywania zaćmień słońca.

Zobacz również: Ścinano im głowy, wycinano serca. Podczas „meczu piłki” dochodziło do dantejskich scen

W naukowym periodyku Science Advance przyznano , że odkryto już skąd pochodziły kamienie użyte do budowy Stonehenge. Za pomocą geochemii ustalono, że aż 50 z 52 dwóch wielkich kamieni, tak zwanych kenozoicznych piaskowców, przetransportowano z terenu West Woods w Wiltshire w Anglii. Jest ono oddalone o 25 kilometrów od Stonehenge.

Mniejsze kamienie, zresztą tak jak przypuszczali wcześniej badacze, pochodzą z terenu dzisiejszej Walii i były transportowane ponad 200 km do miejsce, gdzie wniesiono Stonehenge. Jednak najważniejsza zagadka tajemniczego kręgu kamieni nadal pozostaje nierozwiązana. Po co zbudowano tak okazałą budowlę? I jak tego dokonano, transportując ciężkie, ważące tonu kamienie, na tak duże odległości?

„Biorąc pod uwagę rozmiar kamieni, musiały one zostać przeniesione za pomocą walców do Stonehenge. Nie znamy dokładnej trasy, ale teraz mamy już dokładny początek i koniec” – stwierdził główny kierownik prac David Nash z Uniwersytetu w Brighton.

Źródło: Techgame

Polecamy także:

Pilna decyzja o zamknięciu. Polacy są poważnie zagrożeni. To konieczne

To może zaskoczyć opozycję. Czy PiS będzie miał większość w senacie?

Zaskakujące słowa Korwina o Kaczyńskim. Tego się nikt nie spodziewał

, , , , , ,
Daniel Wyrzykowski

About Daniel Wyrzykowski

Interesuję się wieloma rzeczami, jednakże najwięcej uwagi poświęcam bieżącym wydarzeniom ze świata show-biznesu. Twierdzę, że w każdej plotce jest ziarno prawdy
View all posts by Daniel Wyrzykowski →