Darmowe strony edukacyjne

Dziś nauka nie musi być kosztowna. Doba Internetu daje coraz większe możliwości edukacyjne. Nieograniczony dostęp do wiedzy encyklopedycznej oraz do programów edukacyjnych staje się coraz bardziej powszechny. Korzystanie z mediów społecznościowych, blogów i stron internetowych, może sprawić, że nauka będzie ciekawsza, bardziej zachęcająca a co za tym idzie efektywniejsza. Nowe metody edukacji znajdują zastosowanie zarówno w domu jak i w szkole. Postaramy się omówić jedną z nich.

Jak Internet pomaga w nauce

Dla chcącego nic trudnego. Osoba, która potrafi jasno zdefiniować swoje potrzeby znajdzie rozwiązanie w sieci. Niestety w Internecie jest zbyt duży przerost informacji. Wiadomości z różnych źródeł, jedne wiarygodne inne nie. Niestety wyszukiwarki nie segregują wyszukiwanych treści pod względem ich wiarygodności ale pod względem popularności. 

Niemniej jednak w Internecie znajdziemy prawie wszystko. Kwestia tylko jak szybko to zrobimy, zależy od informacji i od jej popularności. 

Aby móc dobrze rozwijać swoją edukację, trzeba cały czas selekcjonować wyszukiwane treści. Nigdy nie wiemy czy dana strona jest wiarygodna, czy nie zawiera błędów, które nas zmylą. Dlatego dobrze jest skupiać na serwisach edukacyjnych skierowanych bezpośrednio na edukację szkolną.

Współczesne dzieci w sposób naturalny korzystają z komputera. Warto więc wykorzystać narzędzia komputerowe w opanowaniu wiedzy z różnych dziedzin a nauczyciele powinni stwarzać ku temu możliwości. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bezpłatne strony edukacyjne

Istnieje wiele bezpłatnych serwisów edukacyjnych, które łączą w sobie wszystkie potrzebne informacje potrzebne na danym poziomie edukacyjnym. Jako przykład można podać: Aztekium.pl, witryna na które pozyskujesz wiedzę z różnych obszarów, równocześnie ją utrwalając. 

Mamy tam przykładowo odmianę przez przypadki w różnych językach, ale szybko możemy przełączyć się na naukę matematyki, tabliczki mnożenia, geografię czy naukę języków obcych. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ciekawym rozwiązaniem jest pasek nawigacyjny, dostępny na różnych etapach edukacji. Więc jeżeli istnieje potrzeba szybkiej zmiany systemu nauczania, np. przeliczanie procentów, zamianę jednostek czy obliczenie kursu walut, to wystarczy jedno kliknięcie. 

Duża konkurencja sprawia, że powstaje coraz więcej darmowych serwisów edukacyjnych. Uczniowie nie chcą płacić za wiedzę dostępną w Internecie za darmo, zwłaszcza kiedy istnieją bezpłatne alternatywy. 

Pomoc dla nauczycieli

Internet nie tylko wspiera uczniów, ale również nauczycieli. Nauczyciele szukają innych rozwiązań. Często są to gotowe wzory testów, zadania, arkusze do uzupełniania wyników. W Internecie jest wiele pomocnych rozwiązań. 

Darmowe strony edukacyjne dają również możliwość przeprowadzenia testów. Klasa nie musi pisać kartkówki. Dziś, wystarczy, że wszyscy siądą przy komputerach, wypełnią odpowiedni test a nauczyciel ma gotowe rozwiązania. 

Przykładowo Mistrz Tabliczki Mnożenia jest programem, gdzie cała klasa może uczyć się tabliczki mnożenia i wykonywać test. Nauczyciel chodząc po klasie widzi wizualnie jakie postępy robią uczniowie, ponieważ zielone i czerwone wskaźniki pokazują ilość prawidłowych i błędnych odpowiedzi. Ale nie musi on poruszać się po klasie, wystarczy, że uruchomi na komputerze specjalną ikonkę nauczyciela i już będzie widział postępy swoich uczniów na ekranie monitora. Tego typu udogodnienia stają się dziś coraz bardziej popularne, ponieważ jest to zarówno oszczędność czasu jak i przyspieszenie procesu edukacyjnego. 

Czy warto korzystać?

Na pewno warto mieć wyselekcjonowane najlepsze strony edukacyjne, z których zamierzamy korzystać.  Ich używanie znacząco  wpływa na zmiany w sposobie przyswajania wiedzy i korzystania z materiałów edukacyjnych. Uczniowie doby Internetu czytają pobieżnie, mają trudności ze skupieniem uwagi, a tradycyjne lekcje przestają ich interesować. Dodatkowy element w postaci edukacyjnych stron internetowych jest na pewno doskonałym rozwiązaniem dla pedagogów, którzy chcą się dostosować do zmieniających się trendów i podnosić wyniki nauczania.