Najlepsze amplitunery na rynku – który wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jeżeli zastanawiacie się właśnie jakie amplitunery będą dla was najodpowiedniejsze to jest to tekst, w ktorym rozwiejecie swoje wszelkie wątpliwości. Gdy samo kino domowe z tak zwanego gotowca nie jest wystarczające to amplituner dobrze dopasowany może całkowicie odmienić brzmienie i dostarczyć dodatkowych emocji. Wybierając jednak samodzielne składanie podobnego zestawu, trzeba liczyć się z tym że istnieje pewne ryzyko wynikające z niewystarczającej wiedzy. Kluczem do udanego i zadowalającego efektu są odpowiednio dobrane amplitunery. Mamy nadzieję, że pomożemy w podjęciu właściwej decyzji, która pozwoli uniknąć kosztownych wpadek.

Po co są właściwie amplitunery?

Amplitunery to nic innego jak nieco bardziej rozbudowane wzmacniacze posiadają szereg dodatkowych funkcji. Najprościej rzecz ujmując wzmacniacz po prostu wzmacnia sygnał wyjściowy przekazując go następnie do kolumn, aby z głośników wydobył się pożądany dźwięk. Idąc jednak z duchem czasu, mając na uwadze np. fakt, że korzystamy z coraz to nowszych i zróżnicowanych nośników muzyki technika przyszła z innowacyjnymi rozwiązaniami w sam raz na miarę potrzeb coraz bardziej wymagających klientów. Amplitunery pierwotnie dawały możliwość słuchania radia poprzez wmontowany tuner FM, jednakże obecnie to nie wystarcza. Amplitunery powinny współgrać ze smartfonami, komputerami oraz również z serwisem streamingowym i muzycznymi aplikacjami. Obecnie także kluczową rolę grają funkcje optymalizacji dźwięku przy oglądaniu ulubionych filmów, programów czy też seriali. Według powszechnej opinii, to właśnie oglądanie filmów jest najlepszym powodem do tego aby posiadać dobry amplituner.

Ile kosztują amplitunery?

Dobre urządzenia audio w tym także amplitunery dla tych najbardziej wymagających kosztują już od kwoty około 2000 – 3000 złotych. Zwykły wzmacniacz oczywiście kosztuje dużo mniej, jednak inwestycja w dobrej jakości amplituner bardzo szybko się zwróci w postaci potężnej satysfakcji i wyraźnie odczuwalnej różnicy w odsłuchu. 

Jakie amplitunery wybrać? Na co zwrócić uwagę

Na jakie parametry należy spojrzeć gdy zdecydowaliśmy się już na amplituner? Oczywiście wszystko zależy od prostego bilansu wymagań z ceną końcową produktu. Jednak poniższe parametry pozwolą dokonać odpowiedniego wyboru i cieszyć się nieskazitelnym dźwiękiem, podczas relaksu we własnym kinie domowym. Pamiętajmy, że zawsze można zgłosić się po pomoc w sklepach, które oferują sprzęt audio. Jednym z takich sklepów internetowych jest Tophifi.pl gdzie mozna znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat interesujących nas modeli. Zanim jednak chwycimy za telefony dobrze jest ustalić, czego tak naprawdę szukamy. 

Jakie cechy amplitunera są istotne?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  • RMS, czyli moc znamionowa. Ten parametr pozwala nam określić głośność maksymalną z jaką zadziała amplituner. Warto zaznaczyć, że nie zawsze największa moc oznacza najlepszy model, ponieważ nie wszystkie amplitunery nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Należy tu wziąć pod uwagę swoje warunki lokalowe. Dla przykładu moc bliska 100W w zupełności wystarczy w pomieszczeniu o powierzchni 20-25 metrów kwadratowych. 
  • Złącza determinujące to, co podłączymy do amplitunera kablami. Przy amplitunerach stereo najważniejsze będzie złącze cyfrowe – optyczne i koaksjalne, a także złącza analogowe.Natomiast jeżeli amplitunery mają zasilić kino domowe, to w takim przypadku uwagę szczególną należy zwrócić na złącza HDMI i USB. Warto również mieć złącze na powracające do łask gramofony. Nie ależy także bagatelizować złącza Ethernet, który umożliwi podłączenie amplitunera bezpośrednio do sieci za pomocą kabla. 
  • Formaty dźwięku. Obsługiwany format dźwięku jakie mają amplitunery jest także niezwykle istotny. Dla wszystkich melomanów ceniących czystą naturalnie brzmiącą ścieżkę dźwiękową nadadzą się modele odtwarzające pliki w bezstratnych formatach FLAC, WAV, AIFF, DSD, nie tylko i wyłącznie najbardziej popularny format MP3. Dekodery dźwięku przestrzennego pozwolą poczuć się jak na prawdziwej sali kinowej. Jeżeli taki efekt chcemy uzyskać wówczas należy sprawdzić czy amplitunery, które są w kręgu zainteresowania współpracują z Dolby Digital i DTS.
  • Funkcje sieciowe, łączność wireless (bezprzewodowa). Obecnie niemal każde urządzenie dąży do tego aby łączyć się z innymi bezprzewodowo. Amplituner aby mieć taką możliwość powinien mieć opcję łączenia się przez Wi-Fi albo Bluetooth. Właściciele modeli z rodziny Apple powinni zwrócić uwagę na kompatybilność modelu z funkcją AirPlay.
  • Amplitunery z obsługą aplikacji do muzyki na żądanie. To bardzo pomocne w przypadku gdy zamiast odsłuchu z tradycyjnych płyt korzystamy z dysków sieciowych NAS. W ten sposób można łatwo korzystać ze zdigitalizowanych plików muzycznych trzymanych w „chmurze”.
  • Funkcje ułatwiające korzystanie takie jak obsługa głosowa Google, czy popularna Alexa.
  • Intuicyjne sterowanie. Nie tylko głosowe, ale i za pomocą aplikacji w telefonie. Warto sprawdzić, czy amplitunery będące w zasięgu posiadają taką możliwość.