Opozycja zdębiała. Agata Duda przerwała milczenie i powiedziała co myśli o strajku nauczycieli

Zanim została pierwszą damą, uczyła języka niemieckiego w krakowskim liceum. To właśnie na głos Agaty Kornhauser-Dudy liczyli nauczyciele, którzy bezskutecznie prowadzą rozmowy z rządem, dotyczące podwyżek ich płac. Pierwsza dama publicznie nie zabrała głosu, ale pojawiła się w krakowskim liceum, by „przekonywać nauczycieli, że strajk nie ma sensu” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Jak podaje krakowska „Gazeta Wyborcza”, 28 marca Agata Kornhauser-Duda odwiedziła II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Sobieskiego w Krakowie, gdzie uczyła języka niemieckiego do 2015 roku. Spotkała się tam z nauczycielami i dyrektorem placówki Markiem Stępskim. Do rozmów miało dojść w pokoju nauczycielskim.

Z informacji gazety wynika, że Kornhauser-Duda skrytykowała strajk nauczycieli. – Próbowała nas przekonać, abyśmy nie przystępowali do protestu. Mówiła, że stanowisko jest jasne – relacjonuje wypowiedź proszącą o anonimowość nauczycielkę „Gazeta Wyborcza”. Całej rozmowie miał się przysłuchiwać dyrektor liceum. Według informacji „GW”, żona prezydenta miała powiedzieć, że „ma misję jeżdżenia po szkołach i uspokajać gorącą atmosferę”.

Dyrektor liceum, w rozmowie z „GW, zaprzecza, że w pokoju nauczycielskim został poruszony temat planowanego strajku nauczycieli. „Zbiegiem okoliczności” nazywa fakt, że wizyta żony prezydenta odbyła się praktycznie w przeddzień protestu. – Pani prezydent regularnie odwiedza szkoły, często spotyka się z nauczycielami – powiedział.

Do informacji „Gazety Wyborczej” w dosadnych słowach odniósł się rzecznik głowy państwa Bartłomiej Spychalski. – Przecież to bzdura! – powiedział w rozmowie z portalem Money.pl.

Strajk nauczycieli

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Przypomnijmy, nauczyciele domagają się podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł. Minister edukacji Anna Zalewska zaproponowała wzrost płacy zasadniczej nauczycieli w 2019 roku od 121 do 166 zł brutto.

W poniedziałek 25 marca zakończyło się referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zostało ono przeprowadzone w placówka, które weszły w spór zbiorowy, czyli w 85 proc. szkół i przedszkoli.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zgodnie z podanymi wynikami, udział w strajku w skali całego kraju zadeklarowało 78,795 procent szkół.

Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia. Ten termin może zbiec się z zaplanowanym na 10, 11 i 12 kwietnia egzaminem gimnazjalnym i organizowanym w dniach 15, 16 i 17 kwietnia egzaminem ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.