PILNE! „W dokumentach jest wniosek o odwołanie Macierewicza!” Lecą głowy ministrów. Duda pozbył się…

O tym, jak zmieni się rząd Mateusza Morawieckiego opinia publiczna ma się dowiedzieć dokładnie w samo południe. Jak poinformował rano Michał Dworczyk z KPRM, premier podpisał już wniosek do prezydenta o odwołanie i powołanie nowych ministrów. W żaden sposób nie przyczyniło się to jednak do ucięcia spekulacji. Wiadomo, że Andrzej Duda „miał wpływ na rekonstrukcję rządu”. Czy oznacza to dymisję Antoniego Macierewicza? Śledźcie na bieżąco naszą relację live.

Godz. 10:12

– To jest rząd do końca kadencji – mówił w TVP 1 Marek Suski, szef gabinetu politycznego aktualnego premiera, Mateusza Morawieckiego. Podobną deklarację, jeszcze niedawno, składała sama Beata Szydło! – Jestem dogadana z Kaczyńskim, będę premierem przez całą kadencję – w 2015 r. twierdziła była już szefowa rządu.

Godz. 10:01

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jeśli Konstanty Radziwiłł straci dziś stanowisko ministra zdrowia, to będzie to chyba jeden z jego najgorszych prezentów urodzinowych. Co ciekawe, mamy również dzień Ligi Ochrony Przyrody… A mówi się, że z resortu środowiska odejdzie Jan Szyszko.
Godz. 9:41

Co dalej z Beatą Szydło? Dziennikarze Radia Zet wieszczyli, że była premier zostanie pełnomocnikiem ds. wyborów samorządowych. Do tych wiadomości odniosła się główna zainteresowana.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Godz. 9:34

Dymisja Witolda Waszczykowskiego była pewna jak amen w pacierzu. Do ostatniej chwili nie było jednak wiadomo, kto zostanie nowym szefem MSZ. Na giełdzie pojawiło się nazwisko Krzysztofa Szczerskiego (szef Gabinetu Prezydenta RP – przyp. red.), ale podobno zbyt późno złożono mu propozycję. Jeśli wierzyć doniesieniom zza kulis, tekę ministra spraw zagranicznych obejmie Jacek Czaputowicz, dotychczas wiceminister. Ile w tym prawdy? – Jeżeli chodzi o ministra Krzysztofa Szczerskiego, nie będzie tutaj dokonywana zmiana – powiedział w radiowej Trójce Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Godz. 9:28

To będzie pracowity dzień dla Mateusza Morawieckiego! Tuż po ogłoszeniu rekonstrukcji rządu premier spotka się ze swoimi nowymi ministrami. A później? – Pan premier udaje się do Brukseli, na spotkanie z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Później będziemy informować, za pośrednictwem mediów, jak ono przebiegało – powiedziała portalowi niezalezna.pl Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.

Godz. 9:16

Politycy partii rządzącej nie tracą rezonu. Przy dziennikarzach żartuje Ryszard Terlecki z PiS.

Godz. 9:00

Kolejne rewelacje niezalezna.pl! Prawicowy portal, który sympatyzuje m.in. z ministrem obrony narodowej, donosi, że szef MON nie ma się o co martwić. Chociaż rozmowy o rekonstrukcji rządu miały trwać do ostatniej chwili, klamka ponoć zapadła i Antoni Macierewicz ma pozostać na stanowisku.

Godz. 8:53

Jak zapowiadane zmiany m.in. odwołanie Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON, komentuje opozycja? – Nieobecność Antoniego Macierewicza w rządzie, to niewątpliwie byłaby dobra zmiana i świadczyłaby o tym, że dzieje się coś pozytywnego – stwierdził w Radiu Plus Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

Godz. 8:47

Pierwsze posiedzenie nowego rządu zaplanowano tuż po oficjalnym zaprzysiężeniu. Ekipa Mateusza Morawieckiego ma się spotkać o godz. 13:30.

Godz. 8:31

Marek Suski, szef gabinetu politycznego Mateusza Morawieckiego przekonywał w TVP 1, że rekonstrukcja rządu była doskonałym pomysłem. – Teraz wszyscy się wykazywali – stwierdził.

Godz. 8:23

Jak podał portal niezalezna.pl Jan Szyszko, który był typowany do ustąpienia ze stanowiska szefa resortu środowiska, ma pozostać w rządzie. Podobno nie będzie już zarządzał ministerstwem, a pozostanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Godz. 8:17

Spekulacjom nie ma końca. Nazwiska nowych ministrów, które w mediach społecznościowych potwierdzali później inni dziennikarze podał Konrad Piasecki z Radia Zet.

Godz. 8:04

– Rekonstrukcja to święte prawo pana premiera, kierownictwa partii, by dobrać taki zespół, by mógł ze sobą w rytmie, który odpowiada wszystkim, prowadzić rząd w jak najlepszym kierunku – na antenie Radia Zet komentowała Beata Kempa, była szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Beaty Szydło.

Godz. 7:58

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informuje, że klamka zapadła. Premier Mateusz Morawiecki skierował odpowiednie dokumenty na ręce prezydenta.