Tego typu sytuacja jest z pewnością niecodzienna zważywszy na polskie warunki. Okazuje się bowiem, że Niemcy boją się panicznie… wizerunku Matki Boskiej.
Figura znajduje się w głównym kościele Muenster, średniowiecznej katedrze Świętego Pawła. Widzimy tam w pobliżu głównego wejścia około 70-centymetrową rzeźbę Matki Bożej siedzącej wraz z Dzieciątkiem na tronie. Stopami Maryja miażdży dwie postaci, z których jedna symbolizuje żydów, druga pogan, w ten sposób ukazując zwycięstwo chrześcijaństwa nad niewierzącymi w Chrystusa. Rzeźba pochodzi z XIII stulecia. Jest częścią „rajskiego” reliefu.
Na rzeźbę zwrócono uwagę dopiero niedawno, co wywołało natychmiastowe zainteresowanie medialne. Szybko zareagowały władze katedry. Jej proboszcz ks. Kurt Schulte, zdystansował się od wymowy rzeźby. Jak powiedział dziennikarzom, symbolizowane przez figurę teologiczne ujęcie, w którym judaizm miałby być „wzgardzony lub uciskany”, przeczy fundamentalnym i podstawowym przekonaniom Kościoła katolickiego. W związku z tym nie można pozostawić tej sprawy bez komentarza, uznał kapłan.
Kustosz katedry Udo Grote mówił z kolei dziennikarzom o „szczególnie brutalnym” i „wyjątkowym” w skali Niemiec artystycznym zobrazowaniu Maryi. Grote stwierdził jednak, że „wrogie wobec Żydów” elementy sztuki można spotkać w bardzo wielu kościołach. Zwrócił przy tym uwagę na znany relief z kościoła maryjnego w Wittenberdze, prezentujący żydów wraz ze świnią (tzw. Judensau).
Ks. Schulte tłumaczył, że w przedstawieniu Matki Bożej depczącej judaizm i pogaństwo chodzi o „ówczesne” przekonanie, w myśl którego chrześcijaństwo miałoby je pokonać i zastąpić. Rzeźbiarz, który stworzył ten relief, był według kapłana po prostu „dzieckiem swoich czasów”. Ks. Schulte uważa, że dzisiaj takie ujęcie jest nie tylko niezrozumiałe, ale także sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Kapłan zwrócił tu uwagę na deklarację soborową Nostra aetate, która, jak tłumaczył, miała pomóc w przezwyciężeniu wszelkiej wrogości wobec Żydów.
Ostatecznym efektem odkrycia niepoprawnej rzeźby jest czterostronicowa broszura, którą władze katedralne opracowały razem z muensterskimi Żydami oraz Towarzystwem Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej. Dodatkowo od teraz we wszystkich nowych publikacjach o katedrze będzie się opisywać maryjną figurę. Wreszcie w opracowaniu jest multimedialna prezentacja, z którą zapoznać będą się mogli w pobliżu wejścia do katedry odwiedzający świątynię.
Według przewodniczącego Żydowskiego Wspólnoty w Muenster, Sharona Fehra, zajmowanie się takimi tematami jest dziś, „w obliczu przybierającego na sile antysemityzmu”, bardzo ważne. „Antyżydowskie” przedstawienia figuralne są „także dziś bardzo raniące”, powiedział Fehr.