Wkrótce do listy dokumentów, które można będzie zostawić w domu dołączyć ma również prawo jazdy. Jak informuje „Dziennik.pl” nad stosownymi przepisami pracuje właśnie resort cyfryzacji. Ich brzmienie miało być konsultowane z policją. Projekt trafić ma wkrótce do uzgodnień międzyresortowych. Jeśli wszystko pójdzie po myśli ministerialnych urzędników jest szansa, że nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w tym roku!
Zniesienie konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy to tylko jedna z kilku proponowanych nowości. Inne przewidują np: likwidację karty pojazdu i nalepki kontrolnej, możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu numeru rejestracyjnego z dotychczasowym wyznacznikiem terytorialnym oraz możliwość rejestracji fabrycznie nowych samochodów przez internet!
Obecnie zapominalscy kierowcy, którzy nie mają przy sobie prawa jazdy w czasie policyjnej kontroli, karani są mandatem w wysokości 50 zł.
Przypominamy że od 1 października 2018 roku policja lub inne uprawnione do tego służby mogą sprawdzić status pojazdu (np. ważność badań technicznych) online i – w razie konieczności – dokonują tzw. „wirtualnego zatrzymania dowodu” rejestracyjnego. Warto dodać, że od 1 października do końca grudnia ubiegłego roku dokonano 95 574 wirtualnych zatrzymań dowodu rejestracyjnego. O zasadności takich decyzji najlepiej świadczy fakt, że przed końcem roku zwrócono zaledwie 25 873 z nich.
W tym miejscu warto też przypomnieć, że od dłuższego czasu Polacy korzystać mogą z e-usług „Historia Pojazdu” oraz „Bezpieczny Autobus”. Obie, w 2014 roku, uruchomiło – nie istniejące już – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Pierwsza może pomóc w ocenie stanu technicznego oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie. Druga z usług pozwala zweryfikować, czy pojazd wynajęty przez danego przewoźnika ma aktualne badanie techniczne i ubezpieczenie OC.
Inną, popularną wśród kierowców e-usługą oferowaną obecnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, jest możliwość sprawdzenia on-line liczby punktów karnych. To alternatywa do wizyty na komisariacie. W 2018 roku skorzystało z niej 361 812 osób. Obecnie kierowcy korzystać też mogą z usługi „Mój Pojazd” oferującej szybki dostęp do informacji o wszystkich pojazdach, których jesteśmy właścicielami, współwłaścicielami lub posiadaczami. Dzięki niej można sprawdzić takie dane, jak terminy ważności polisy OC oraz badania technicznego, a także dane dotyczące m.in. rejestracji, dokumentów, oznaczeń pojazdu, czy informacje o zmianie praw własności.