Czy na drona potrzebna jest licencja?

Ostatnimi czasy drony stały się urządzeniami szalenie popularnymi, które upodobały sobie zarówno osoby zajmujące się kręceniem filmów i robieniem zdjęć, jak i ludzie pasjonujący się pojazdami latającymi. Fakt, że wykorzystuje się je tak do zabawy, jak i w celach czysto profesjonalnych sprawia, że wiele osób zadaje sobie bardzo istotne pytanie – czy na drona potrzebna jest licencja? Okazuje się, że w niektórych przypadkach jest ona czymś koniecznym. Kiedy jednak tak jest i w jaki sposób ją zdobyć? Czytaj dalej, a postaramy się to wszystko wyjaśnić.

Kiedy licencja na drona nie jest, a kiedy jest potrzebna?

W większości przypadków najbardziej standardowego użytkowania drona licencja na jego posiadanie nie będzie potrzebna. Nie będziesz musiał jej wyrabiać, jeśli urządzenie w trakcie użytkowania będzie pozostawało w polu Twojego widzenia, ale też z dala od innych osób (minimum 30 metrów odległości). Co istotne, samo w sobie musi też spełniać istotny warunek techniczny – jego waga całkowita nie może przekraczać 250 gramów. To wszystko tyczy się wyłącznie użytku hobbystycznego.

Licencję będziesz musiał posiąść, jeśli swojego drona będziesz chciał wykorzystywać w dowolnych celach zarobkowych (również do robienia zdjęć do późniejszej odsprzedaży). Ta jest też wymagana przy korzystaniu z cięższego urządzenia oraz chęci użytkowania go poza zasięgiem własnego wzroku. Istnieje kilka miejsc objętych zakazem lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. To między innymi banki i muzea, kopalnie, porty morskie i lotnicze, ujęcia wody czy wodociągi. W ich przypadku również konieczne jest zezwolenie (często sama licencja nie wystarczy). Co ważne, jeśli w czasie lotu towarzyszy Ci osoba z licencją, Ty sam nie będziesz musiał jej posiadać. Nawet jeśli sam kierujesz urządzeniem.

Jak zdobyć licencję na drona?

Aby zdobyć licencję na posługiwanie się dronem (i uniknąć potencjalnych kar finansowych), należy najpierw przejść bezpłatny kurs. Ten jest przeprowadzany przez wiele ośrodków szkoleniowych, których pełną listę znajdziesz na stronach Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po kursie musi nastąpić przejście egzaminu teoretycznego i praktycznego. Ten jest już płatny. W przypadku dronów – podobnie, jak przy samochodach – istnieją różne licencję uprawniające do użytkowania konkretnego ich rodzaju. Pamiętaj też, że niektóre drony będziesz musiał zarejestrować – zwłaszcza te, które posiadają kamerę nagrywającą otoczenie. Jeśli jej nie mają, a ich masa jest mniejsza niż 250 gramów, takiego obowiązku mieć nie będziesz. Rejestracja sprowadza się jedynie do założenia konta na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego przy podaniu wymaganych danych.

Podsumowanie

Choć dron kojarzy się przede wszystkim z niewinną, komunijną wręcz zabawką, dzisiejszy sprzęt może znacząco odbiegać od tego właśnie wyobrażenia. Pamiętaj więc, że kupując urządzenie o mniej standardowych, a za to bardziej profesjonalnych parametrach technicznych będziesz mógł podlegać pod obowiązek wyrobienia sobie licencji na korzystanie z niego. Aby uniknąć ewentualnych kar finansowych, najlepiej dla Ciebie będzie zrobić to jak najszybciej – idealnie jeszcze zanim poślesz swojego drona w przestrzeń powietrzną.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/