Historia pojazdu – dlaczego warto ją sprawdzać?

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Samochód dla wielu z nas wciąż jest najwygodniejszym środkiem transportu, który sprawdza się zarówno w przypadku długich tras, jak i codziennych dojazdów.

Niestety, zakup nowego auta z salonu to spore obciążenie domowego budżetu. Dlatego też wciąż chętnie wybieramy samochody używane. To dobry sposób na spore oszczędności, warto jednak mieć świadomość, że nie każdy sprzedawca jest uczciwy i przedstawia faktyczne informacje o pojeździe. Jak się przed tym bronić? To proste. Rozwiązaniem jest dokładne sprawdzenie historii pojazdu. Podpowiadamy jak to zrobić.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Historia pojazdu – jakie informacje możemy w niej znaleźć?

Kupując auto z drugiej ręki nie wiemy o nim zbyt wiele. Możemy oczywiście bazować na wiedzy, którą otrzymamy od sprzedającego, sprawdzić książkę serwisową lub zdecydować się na diagnostykę pojazdu. Nie mamy jednak gwarancji, że da nam to pełną wiedzę. Auto może bowiem pochodzić z kradzieży lub też być pojazdem, który został poważnie uszkodzony np. w wyniku wypadku drogowego. W historii pojazdu znajdziemy informacje na temat wszystkich właścicieli pojazdu, zdarzeń drogowych, w których samochód brał udział oraz przeglądów technicznych. Słowem, są to informacje, dzięki którym możemy podjąć decyzję o zakupie pojazdu w pełni świadomie. Pomóc w tym mogą nam strony takie jak www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu/.

Numer VIN – czym jest?

Aby sprawdzić historię samochodu musimy posiadać jego indywidualną wizytówkę, czyli numer VIN. To 17 znaków, które nadawane są przez producenta pojazdu. Znając numer VIN musimy jedynie odwiedzić wyżej wspomnianą stronę by sprawdzić wszystkie niezbędne informacje na temat pojazdu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Pierwsze symbole numeru VIN określają kraj produkcji, model samochodu oraz są informacjami na temat jego parametrów. Pozostałe są identyfikatorem, dzięki któremu możemy sprawdzić jak wygląda rzeczywista historia danego pojazdu. Obecnie możemy to zrobić w zaledwie kilka chwil, bez konieczności wychodzenia z domu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Gdzie szukać numeru VIN?

W zależności od modelu i rocznika auta numer VIN może znajdować się w różnych miejscach pojazdu. Warto więc dokładnie się rozejrzeć. Może to być między innymi słupek od strony kierowcy, przed fotelem pasażera lub obok fotela, na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach pojazdu, przegroda czołowa lub prawe nadkole. Miejsca te różnią się w zależności od marki samochodu, dlatego też przed oględzinami auta warto sprawdzić w sieci, gdzie numer ten umieszcza dany producent.

Dlaczego warto?

Sprawdzenie historii pojazdu ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy upewnić się, że sprzedający samochód jest osobą prawdomówną i nie ukrywa poważnych wad pojazdu, które mogłyby narazić nas na niebezpieczeństwo lub dodatkowe koszty. Dodatkowo upewniamy się również, że samochód nie pochodzi z kradzieży, dzięki czemu możemy uniknąć niesłusznego zarzutu o paserstwo.

Podsumowując, jeśli nosimy się z zamiarem zakupu samochodu powinniśmy odnaleźć numer VIN w każdym oglądanym przez nas pojeździe. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i zyskamy pewność, że auto, które kupujemy jest sprawne i bezpieczne.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →