Niebezpieczny gatunek komara dotarł do Europy! Jego ukąszenie może być śmiertelne
Groźny azjatycki komar tygrysi znajduje się już w Europie, jego ukąszenie może okazać się śmiertelne, gdyż ten gatunek komara roznosi groźne choroby. Screen YouTube

Groźny azjatycki komar tygrysi znajduje się już w Europie, jego ukąszenie może okazać się śmiertelne, gdyż ten gatunek komara roznosi groźne choroby, których rozwój może doprowadzić do zgonu.

Azjatycki komar tygrysi, czyli Aedes albopictus, albo Stegomyia albopicta, pochodzi z południowo-wschodniej Azji i bardzo szybko rozprzestrzenia się na nowe terytoria. Może osiągać od 2 do 10 mm długości, samica jest zazwyczaj większa od samca, a wyróżniają je biała paski, które mają na całym ciele. Żywi się, dokładnie tak jak rodzime gatunki komarów, krwią ludzi i zwierząt. Różnica polega jednak na tym, że mogą one roznosić dużo groźniejsze choroby, niż ich europejscy kuzyni.

Czytaj też: Doda ujawniła przerażające sekrety celebrytów! „W ciąży zarabiała 20 tysięcy za prostytucję”, „To są swingersi”

Powodem nagłego rozprzestrzeniania się na nowych terenach jest umiejętność łatwego adaptowania się w nowych warunkach. Zmiany klimatyczne, a także duża ilość transportu i towarów przewożonych z Azji spowodowały tylko przyspieszenie tego procesu.

Groźny azjatycki komar tygrysi znajduje się już w Europie, jego ukąszenie może być śmiertelne

Komary tygrysie korzystały z „podwózki” na nowe tereny głównie dzięki transportowi roślin, a także opon i innych materiałów, które były przechowywane na wolnym powietrzu i mogła się w nich zbierać woda. To własnie takie środowiska są idealne dla uch rozrodu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zobacz również: Dorota Wellman chciała upokorzyć Agatę Dudę. Ostre i nikczemne słowa

Jakie Choroby roznosi komar tygrysi?

Komar tygrysi żywi się nie tylko na ludziach, ale także na zwierzętach hodowlanych, mniejszych ssakach, gadach, czy ptakach. Dodatkowo roznosi ponad 20 groźnych patogenów, które mogą wywołać nawet śmiertelne w skutkach choroby. Są to między innymi: chikungunya, gorączka denga, zika, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu, japońskie zapalenie mózgu, wschodnie, zachodnie, a także wenezuelskie końskie zapalenie mózgu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W ciągu ostatnich 30 lat komar tygrysi zawędrował poza Azję, znajduje się już go w Australii i Europie. Na naszym kontynencie pojawił się już między innymi w: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, Francji, Włoszech, Czarnogórze, Holandii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, a także w Niemczech.

Jak walczyć z komarem tygrysim? Jedną z metod jest opryskiwanie terenów diflubenzuronem lub biopreparatami zawierającymi pałeczki Bacillus thuringiensis. W USA stwierdzono, że populację komara ogranicza występowanie Corethrella appendiculata z grupy muchówek długoczułkich. W Chinach natomiast wypuszcza się zainfekowane bakterią Wolbachia samce komara, które nie są wstanie dać potomstwa występującym w naturze samicom.

Źródło: Styl

Polecamy także:

Kaczyński odchodzi z polityki? Wiemy kto go zastąpi

Ogromne ognisko koronawirusa! Miasto zamknięte. Ludzie są przerażeni

Wstrząsająca wizja Jackowskiego! Oto co nas wszystkich czeka