Skuteczna obrona przed agresją rosyjską to utrzymanie łączności i dostępu do informacji. Polski rząd i rządowe instytucje aktywnie włączają się w pomoc zagrożonym krajom. Urząd Komunikacji Elektronicznej jest jednym z liderów niesienia międzynarodowej pomocy w tym zakresie.
Łączność i dostęp do informacji są priorytetami
Wojna rosyjsko-ukraińska ma charakter hybrydowy, łączący tradycyjne i nowoczesne metody. W XXI wieku, kiedy to informacja stała się priorytetem, do elementów tej wojny należą ograniczenie dostępu do sieci i informacji, dezinformacja, militaryzacja mediów społecznościowych i propaganda.
„Jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia skutecznej obrony kraju oraz zapewnienia jego relatywnie niezakłóconego funkcjonowania na poziomie administracyjnym jest dostęp do środków szeroko rozumianej komunikacji. Już na samym początku wojny Rosjanie za swój priorytet uznali zniszczenie jak największej liczby stacji bazowych telefonii komórkowej. Dzięki wysiłkom ukraińskich władz i niezaprzeczalnemu bohaterstwu ludzi, którzy zamiast karabinu trzymają w dłoni kombinerki, komunikacyjny armagedon nigdy się nie wydarzył”
– czytamy w artykule „Łączność na Ukrainie i pomoc ze strony Polski” na Elektronikab2b.pl
Polski rząd z udziałem PKN Orlen wsparł Ukrainę i przekazał w ramach pomocy międzynarodowej 20 tys. terminali Starlink do odbioru telekomunikacyjnego systemu satelitarnego firmy SpaceX.
Urząd Komunikacji Elektronicznej wspiera Ukrainę
W ramach kooperacji międzynarodowej polski Urząd Komunikacji Elektronicznej bierze udział w pracach Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej „Intersputnik”, działa w Niezależnej Grupie Regulatorów (IRG), w Organie Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej BEREC i w EaPeReg, czyli niezależnej platformie regulatorów łączności elektronicznej. W pracach tej sieci uczestniczą kraje Partnerstwa Wschodniego: Ukraina, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, a także inne kraje UE oraz Komisja Europejska. Celem EaPeReg jest wspieranie krajów Partnerstwa Wschodniego w rozwoju społeczno-ekonomicznym poprzez budowę i wzmacnianie rynków łączności elektronicznej oraz współpracę z krajami UE.
Wskutek wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej doszło do zacieśnienia współpracy w obszarze łączności międzynarodowej. W kwietniu 2022 r. podpisane zostało wspólne oświadczenie operatorów z UE i Ukrainy w sprawie roamingu i współpracy dwustronnej.
„Wzmocnienie i pogłębienie współpracy dwustronnej to wzajemne wspieranie możliwości instytucjonalnych w celu reagowania na wszelkie sytuacje kryzysowe, mające wpływ na sektor komunikacji elektronicznej; rozwój, wykorzystywanie i udostępnianie dostępnych narzędzi do szybkiej odbudowy w przypadku uszkodzenia urządzeń i sieci komunikacji elektronicznej; współpracę z interesariuszami z sektorów publicznego i prywatnego w celu wdrażania wspólnych inicjatyw i projektów; stworzenie warunków do intensyfikacji współpracy pomiędzy sektorami komunikacji elektronicznej obu państw”
– poinformował Jacek OKO prezes UKE.
Od czasu agresji rosyjskiej odbyło się wiele międzynarodowych wydarzeń wzmacniających bezpieczeństwo Ukrainy w obszarze łączności. Decyzją Komisji Europejskiej z 7 czerwca 2022 r. Ukraina została członkiem BEREC bez prawa głosu. Także w czerwcu w UKE miała miejsce wizyta ukraińskiej Krajowej Komisji Regulacji Państwowej Łączności Elektronicznej, Widma, Częstotliwości Radiowych i Świadczenia Usług Pocztowych (NCEC). Celem spotkania było omówienie ważnych kwestii dot. łączności elektronicznej oraz perspektyw dalszej współpracy w obliczu wojny. Podniesiono także kwestię akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.
W grudniu 2022 podpisano memorandum o współpracy w zakresie m. in. zarządzania ograniczonymi zasobami komunikacji elektronicznej, koordynacji transgranicznej częstotliwości, wsparcia Ukrainy (NCEC) w integracji z UE i we wdrażaniu prawodawstwa UE w dziedzinie komunikacji elektronicznej. Memorandum zostało zawarte na okres 5 lat.
UKE pomaga Mołdawii w obszarze telekomunikacji
Urząd Komunikacji Elektronicznej na arenie międzynarodowej pomaga nie tylko Ukrainie. Zaangażował się także w sprawy Mołdawii:
„Rządy Polski i Mołdawii zdając sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogła nieść agresja Rosji na Ukrainę, już rok temu uruchomiły właśnie zakończony projekt finansowany z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla regulatora z Mołdawii, jakim jest Krajowa Agencja Regulacyjna do spraw Komunikacji Elektronicznej i Technologii Informacyjnych (ANRCETI)”
-podaje Fronda.pl
„Okazuje się, że po rocznym szkoleniu ANRCETI jest w centrum walki z kryzysem wywołanym przez Rosję. W skrócie, na polecenie Putina rosyjski Gazprom zakręcił znacząco kurek gazu dla Mołdawii. Dlaczego? To dawna sowiecka strefa wpływu, w której dominują dwie mniejszości narodowe (Rosjanie i Ukraińcy). Sama Mołdawia (w odróżnieniu od podzielonego Naddniestrza) opowiedziała się za kierunkiem europejskim i oficjalnie złożyła wniosek o akces do Unii Europejskiej”
– informuje Salon24.pl
Celem programu, jak poinformował UKE, którego eksperci szkolili swoich mołdawskich odpowiedników, było między innymi wsparcie regulatora mołdawskiego w obszarach dot. współdzielenia infrastruktury telekomunikacyjnej.
Źródła: Fronda.pl/Salon24.pl/Elektronikab2b.pl