
Polska 2050 przeżywa najtrudniejszy moment od początku istnienia. Nowy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje, że Polacy nie wierzą już w przyszłość ugrupowania Szymona Hołowni. Głębokie problemy wewnętrzne, spadające poparcie i nieczytelne decyzje lidera wywołują pytania o rychły rozpad partii.
Polska 2050 na krawędzi. Polacy nie mają złudzeń
Jeszcze kilka lat temu Szymon Hołownia miał być nowym otwarciem w polskiej polityce. Kandydat na prezydenta z silnym zapleczem społecznym, świeżym wizerunkiem i przekazem pozbawionym politycznego jadu. Dziś coraz więcej wskazuje na to, że jego projekt – Polska 2050 – zmierza ku końcowi.
W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys aż 75,8 proc. respondentów uważa, że ugrupowanie może się rozpaść. Z tego 23,9 proc. stwierdziło, że to „zdecydowanie” prawdopodobne, a kolejne 51,9 proc. – że „raczej” możliwe. Jedynie 2,7 proc. Polaków wierzy w stabilną przyszłość partii Hołowni. To porażający wynik, który stawia pod znakiem zapytania sens dalszego istnienia ugrupowania.
Fatalne sondaże, słabnąca koalicja i wizerunkowe wpadki
Problemy Polski 2050 nie ograniczają się do pesymistycznych opinii. Partia coraz gorzej wypada także w klasycznych badaniach poparcia. W wielu z nich balansuje na granicy progu wyborczego, co w przypadku samodzielnego startu oznaczałoby katastrofę. Nawet w ramach koalicji Trzeciej Drogi z PSL, napięcia nie ustają.
Oliwy do ognia dolało spotkanie Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Zdjęcia z nocnej rozmowy, choć wyjaśniane obowiązkami służbowymi, wywołały wstrząs wśród sympatyków partii. Wielu odebrało to jako sygnał niejasnych intencji i braku politycznej przejrzystości. To tylko pogłębiło rozczarowanie i frustrację – również wewnątrz samej formacji.
– Dziś Polska 2050 wygląda jak partia bez kierunku i pomysłu. Rozmowy z PiS, konflikt z PSL, brak wyraźnego liderstwa – komentują eksperci polityczni.
Próba ratunku czy koniec drogi?
Oficjalnie Hołownia i jego współpracownicy zapewniają o jedności i dalszych planach. Nie ma jednak wątpliwości, że przed nimi jeden z najtrudniejszych sprawdzianów. Utrzymanie się na scenie politycznej wymaga nie tylko odświeżenia przekazu, ale także gruntownej reorganizacji i odzyskania zaufania wyborców.
Polityczna rzeczywistość jest brutalna – bez szybkiej zmiany kursu Polska 2050 może podzielić los Nowoczesnej czy Ruchu Palikota. Partie, które miały potencjał, ale nie przetrwały zderzenia z codzienną polityką.