
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska stała się faktem 23 lipca 2025 roku. Gabinet odchudzono, pojawili się nowi ministrowie, a Radosław Sikorski awansował na wicepremiera. Wieczorem premier wrócił do sprawy i porównał politykę do morderczego meczu na Roland Garros. „Zwycięstwo należy do najwytrwalszych” – napisał.
Jak doszło do rekonstrukcji? Droga od wotum zaufania do zmian personalnych
Proces zaczął się 11 czerwca 2025 roku, gdy Sejm udzielił rządowi Donalda Tuska wotum zaufania (243 głosy „za”, 210 „przeciw”). Mandat polityczny został potwierdzony – i otworzył drogę do przesunięć kadrowych, których domagały się zarówno wyniki przegranych wyborów prezydenckich, jak i narastające tarcia w koalicji.
Początkowo zmiany planowano ogłosić 15 lipca, ale nieobecność marszałka Sejmu Szymona Hołowni wymusiła korektę. Kolejna rozważana data – 22 lipca – wzbudziła kontrowersje historyczne. Tego dnia w 1944 roku ogłoszono manifest PKWN, dokument kojarzony z początkiem komunistycznej dominacji w Polsce. Jak przyznał Włodzimierz Czarzasty, jego wcześniejsze wskazanie tej daty było niefortunną pomyłką.
Rekonstrukcja ogłoszona: 23 lipca, po 10:00. Rząd mniejszy, ma działać szybciej
Ostatecznie nowy skład Rady Ministrów zaprezentowano 23 lipca 2025 r. po godzinie 10:00. Gabinet został zredukowany z 26 do 21 ministrów – decyzja, która według premiera ma usprawnić zarządzanie i zwiększyć skuteczność wdrażania polityk publicznych.
„Są takie momenty w historii każdego kraju, kiedy trzeba się ogarnąć i ruszyć do pracy. Temu często towarzyszą zmiany personalne” – mówił Donald Tusk.
Najgłośniejsza zmiana: Radosław Sikorski zostaje wicepremierem i zachowuje tekę szefa MSZ. Ma wzmocnić pozycję rządu na arenie międzynarodowej i pomóc w scalaniu koalicji od środka.
Nowy skład rządu – najważniejsze nazwiska
Poniżej zestawienie kluczowych stanowisk w „odchudzonym” gabinecie Tuska:
-
Radosław Sikorski – wicepremier, minister spraw zagranicznych
-
Waldemar Żurek – minister sprawiedliwości (po Adamie Bodnarze)
-
Tomasz Siemoniak – koordynator służb specjalnych
-
Dariusz Klimczak – minister infrastruktury
-
Paulina Hennig-Kloska – ministra klimatu i środowiska
-
Barbara Nowacka – ministra edukacji
-
Marcin Kierwiński – minister spraw wewnętrznych i administracji
-
Jan Grabiec – szef KPRM, minister-członek Rady Ministrów
-
Andrzej Domański – minister finansów i gospodarki
-
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
-
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – ministra funduszy i polityki regionalnej
-
Marta Cienkowska – ministra kultury i dziedzictwa narodowego
-
Maciej Berek – minister-członek Rady Ministrów
-
Jakub Rutnicki – minister sportu
-
Marcin Kulasek – minister nauki i szkolnictwa wyższego
-
Miłosz Motyka – minister energii
-
Jolanta Sobierańska-Grenda – ministra zdrowia
-
Stefan Krajewski – minister rolnictwa
(Pozostałe stanowiska pozostają bez istotnych zmian lub oczekują na formalne potwierdzenia proceduralne.)
Napięcia w koalicji. Rekonstrukcja jako plaster czy operacja?
Zmiany personalne nie biorą się z próżni. W koalicji narastały zgrzyty – rozpad Trzeciej Drogi, spekulacje o spotkaniach Szymona Hołowni z politykami PiS, różnice programowe między partnerami. Premier zareagował publicznie. W wymownym wpisie przypomniał, że utrzymanie koalicji wymaga odwagi i lojalności.
„Utrzymanie koalicji jest trudne, ale możliwe… Wymaga odwagi i lojalności. Mimo znanych Wam trudności, zrealizuję to zadanie.” – podkreślił Tusk.
Dla komentatorów to sygnał mobilizacyjny do wewnątrz: trzymamy się razem, bo alternatywą jest utrata rządów.
Zaprzysiężenie w Pałacu Prezydenckim – czwartek, 24 lipca o 15:30
Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła termin ceremonialnego zaprzysiężenia nowej Rady Ministrów: czwartek, 24 lipca 2025 r., godz. 15:30, Pałac Prezydencki w Warszawie. Zgodnie z tradycją głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Od tego momentu nowi ministrowie formalnie obejmą swoje obowiązki i będą mogli podejmować decyzje kadrowe oraz programowe.
Wieczorny wpis Tuska. „Polityka jak Roland Garros”
Po intensywnym dniu zmian premier wrócił do tematu późnym wieczorem 23 lipca na platformie X (d. Twitter). Odwołał się do jednego z najbardziej wyczerpujących pojedynków tenisowych – półfinału Roland Garros między Jannikiem Sinnerem a Carlosem Alcarazem, który trwał ponad 5 godzin.
„Polityka to gra dla cierpliwych… W polityce jak na korcie Roland Garros: zwycięstwo należy do najwytrwalszych.” – napisał Tusk.
Podtekst jest czytelny: choć koalicja przeżywa turbulencje, kluczem jest wytrwałość, odporność i długodystansowe myślenie. Tak jak w pięciosetowym meczu – wygrywa ten, kto potrafi przetrwać kryzysy i utrzymać koncentrację.
Co dalej po rekonstrukcji?
-
Test spójności koalicji – czy nowy układ personalny zmniejszy tarcia między partiami?
-
Priorytety programowe – czy rząd skupi się na gospodarce, energetyce i bezpieczeństwie, czy na sporach instytucjonalnych?
-
Notowania w sondażach – po prezydenckiej porażce rząd będzie walczył o utrzymanie elektoratu przed następnymi wyborami parlamentarnymi.
-
Polityka europejska – awans Sikorskiego może oznaczać mocniejsze wejście w grę o unijne stanowiska i środki.