Koszmar i DRAMAT… Revol wyjawiła, jak wyglądało jej pożegnanie z Mackiewiczem

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Nanga Parbat. – Wspinając się każde z nich było we własnym świecie. Eli na szczycie zorientowała się, że Tomek jest w złym stanie – tak według Adama Bieleckiego wyglądała wspinaczka dwójki himalaistów na szczyt. Dzięki sprawnej akcji ratunkowej Elizabeth Revol jest już bezpieczna, Tomasz Mackiewicz został na górze. Jego stan był krytyczny.

Nanga Parbat. – Eli potwierdziła, że byli na szczycie. Trzeba znać specyfikę tego sportu, by to zrozumieć. Wspinając się, byli zamknięci każdy we własnym świecie. Eli na szczycie zorientowała się, że Tomek jest w kiepskim stanie, że ma problemy ze wzrokiem. Wtedy zaczęła go sprowadzać z wierzchołka. I wszystko zaczęło się komplikować, bo stan zdrowia Tomka zaczął się załamywać – przekazuje relację Elizabeth Revol polski himalaista Adam Bielecki. – Tak naprawdę ta wspinaczka była trudna ze względu na temperaturę i ciemności. Nie spodziewałem się ze jest taka stroma. To 100-metrowa pionowa ściana. W dużym stopniu pomogła nam sama Ela, która zeszła samodzielnie. Byliśmy przekonani, że znajdziemy ją 400-600 metrów wyżej, a ona z odmrożonymi rękami na czworaka ześlizgiwała się ze skały, metr po metrze, godzina po godzinie – opowiada Bielecki. – Poniekąd było zabawne, że ja się wzruszyłem bardziej niż Eli, gdy ją zobaczyłem. Tak dużo jej się udało zejść, jest bardzo dzielna.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jak twierdzi polski himalaista Francuzka jest w złym stanie. – Ma odmrożone palce dłoni i stop. Szczególnie stopy. W czasie rozmowy na ścianie przysypiała. Było widać, że jest zmęczona. Przez kilka dni nie piła i nie jadła. Udało nam się podać jej leki na odmrożenie i odżywkę w płynie. Kontaktowała, bardzo jasno formułowała myśli, była niesamowicie odwodniona, nie jest w stanie wykonać jakiejś manipulacji dłońmi.

Przez całą drogę w dół Adam Bielecki i Denis Urubko, którzy wspięli się na ścianę po Elizabeth, ciągnęli kobietę na linach. – Jestem pod wrażeniem jej profesjonalizmu i umiejętności technicznych. Zjeżdżanie na linie, gdy nie jest w stanie ruszyć rękami jest bardzo trudne. Większość ludzi roztrzaskałaby się na linie, a ona była na wstanie tak ruszać nogami ze nie było problemu z tym.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– Eli miała ze sobą geolokator z możliwością odbierani i wysyłania SMS, musieliśmy nakierować ją na właściwą drogę, dodało jej otuchy to ze ktoś do niej idzie, miała świadomość, ze z odmrożonymi rękami nie będzie w stanie osiągnąć ściany.

O stanie Tomka Mackiewicza, Bielecki, przekazał informacje o jego tragicznym stanie:

– Moje pierwsze pytanie do Elizabeth dotyczyło stanu Tomka: czy Tomek jest w stanie samodzielnie chodzić? Samo dotarcie do niego byłoby bardzo trudne, ale jeśli jest w stanie się poruszać to warto. Odpowiedź Eli była taka, że jest poważnie poodmrażany – twarz, ręce, nogi. Nie widzi. Wiedzieliśmy, że nawet gdyby jakimś cudem udało nam się dotrzeć do Tomka nie jesteśmy w stanie mu pomoc. Został w szczelinie lodowej, dobrze osłonięty od wiatru, miał resztkę gazu i tyle. Elizabeth zabezpieczyła go, przykryła śpiworem i zaczęła zejście

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bielecki mówił w wywiadzie dla TVN24, że cała ekipa jest zmęczona wymagającą akcją ratunkową. – Za dwa , trzy dni dojdziemy do siebie – mówi. Pochwalił też swojego towarzysza Denisa Urubko: – Denis to jest maszyna, cyborg i jest niezniszczalny, odporny fizycznie i psychicznie. To uczucie ze udało się komuś uratować życie jest niesamowite – dodał na koniec. Podziękował także wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowania i przeprowadzenie akcji na Nanga Parbat. – Trzeba bardzo podkreślić ze to my z Denisem zapieprzaliśmy po tej ścianie to jest sukces ogromnej ilości ludzi, polskiej ambasady, Roberta Szymczaka, ekipy spod K2 i obecność Jarka Batora i Tomali w bazie dodawała nam otuchy.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →

Comments are closed.