Pilnie strzeżona tajemnica: Skocznia Holmenkollenn. Gdy zeszli do podziemi – oniemieli. Co tam się wydarzyło?!

Udostępnij:

Skocznia Holmenkollenn w Oslo to jeden z najlepiej rozbudowanych ośrodków sportów zimowych w tym oczywiście skoków. Jednak tajemnica jaka kryje każe spojrzeć na ten kompleks zupełnie inaczej. Zobacz jaką tajemnicę skrywa.

Do 1986 roku we wzgórzu, na którym wznosi się kompleks sportowy znajdował się najpilniej strzeżony militarny obiekt NATO. Miał posłużyć na wypadek wybuchu kolejnej wojny z ZSRR. Dziś skocznia Holmenkollenn.

Chodzi o pięciopiętrowy kompleks militarny, którego budowa ruszyła już w 1941 roku. Jego powierzchnia pokrywała cztery tysiące metrów kwadratowych. to miało być główne centrum obrony Norwegii w wypadku wybuchu III wojny światowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Będzie afera na cały świat! „Tusk jako premier był sterowany przez …

Podczas niemieckiej okupacji wzgórze Holmenkollen było centrum wywiadowczo-obserwacyjnym Luftwaffe, skąd kierowano obroną przeciwlotniczą Oslo i dużej części Norwegii.

Kompleks stał się obiektem zainteresowań NATO i aliantów. Rozbudowę rozpoczęto w 1951 roku i to właśnie od tamtego momentu obiekt wojskowy stał się najpilniej strzeżona tajemnicą Norwegii.

Podczas gdy na zimowych igrzyskach w 1952 roku oraz mistrzostw świata w 1966 i 1981, na powierzchni trwały zawody – pod ziemią trwały tajne prace. Obsługa wchodziła i wychodziła nocami przez zamaskowane, wykute w skale drzwi, z których część jest dzisiaj zaspawana. Dla kamuflażu pracownicy przebierali się, podobnie jak ochrona, za narciarzy.

Skocznia Holmenkollenn – tajemnica

Skocznia Holmenkollenn w Oslo to jeden z najlepiej rozbudowanych ośrodków sportów zimowych w tym oczywiście skoków. Skryw jednak w sobie tajemnicę
Skocznia Holmennkollen Oslo

Zastanawiające jest, że całe centrum dowodzenia teraz wygląda jakby nagle zostało opuszczone w środku prac. Na biurkach leżą pozostawione pootwierane akta, kubki po kawie, setki segregatorów. W niszczarkach do dokumentów widnieją sterty pociętych papierów.


Zobacz również: Paweł Kukiz szokuje. Oto co na prawdę myśli o JOW-ach (wideo)

Pracowało tutaj bez przerwy około stu osób, bez względu na porę dnia, czy też na to, co się odbywało na górze, na arenach sportowych. W hali operacyjnej na wielkiej tablicy nanoszone były pozycje wszystkich obiektów znajdujących się w norweskiej przestrzeni powietrznej według danych z radarów całego kraju. Teren wokół skoczni był dyskretnie strzeżony przez komandosów i agentów służb specjalnych – mówi analityczka wojskowa Arnlaug Paulseth, która pracowała w centrum w latach 1963-1986.

To były nasze oczy, obserwujące nie tylko Rosję lecz wszystkie kraje Układu Warszawskiego, z mapą na której naniesiono pozycje wszystkich lotnisk i baz lotniczych z możliwymi trasami ataku bombowców – mówił Tom Kristiansen z norweskiego Instytutu Studiów Obronnych. W latach 70. pracował on w tym miejscu jako kryptograf.

Polecamy:

Znała go cała Polska. Powiedział prawdę o rządach Tuska. Cztery dni po tym już nie żył!
Kazał topić ludzi w morzu i obdzierać ich ze skóry… Tego o nim nie wiedziałeś!
Ujawniono nieznany film z warszawskiego Getta. Izrael zrobi wszystko, by usunąć go z sieci!
Amerykanie pokazali Niemcom film z obozu… Ich reakcja była miażdżąca (media)
loading...

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *