Pilne: MSZ wzywa szefa KE w Polsce. Miarka się przebrała

Ustawa Kagańcowa rodzi kolejną aferę – Komisja Europejska ustami rzecznika skomentowała Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) w trybie pilnym wzywa szefa KE w Polsce

TO JEST TERAZ NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE:

  1. Królikowski jest w ciężkim stanie! Żona czuwa non stop
  2. Szokujące wieści! Jessica z „Rolnik Szuka Żony” podjęła życiową decyzję
  3. Kończy się czas! Gwiazda „The Voice” umiera. Błaga o pomoc

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało w związku z wypowiedzią szefa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Ma to związek z wypowiedzią rzecznika KE. Chodzi tu oczywiście o nim innego jak kwestia prawomocności wyroku Sądu Najwyższego i wątpliwości jakie rzecznik wyraził wobec Trybunału Konstytucyjnego.

„W związku z niedopuszczalną wypowiedzią pana @ChristianWigand, rzecznika @EU_Commission, na jutro na godz. 10.00 do @MSZ_RP wezwany został pan Marek Prawda, kierujący Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce” – napisał na Twitterze wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński.

Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej podczas piątkowej konferencji prasowej, jaka odbyła się w Brukseli, że „KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.” – czytamy na stronie interia.pl

Czytaj też: „Ustawa Kagańcowa” będzie zablokowana? Opozycja posuwa się do „ostateczności”

Komisja Europejska komentuje polski rząd – ustawa kagańcowa podgrzewa atmosferę

Rzecznik następnie podkreślił ze nie komentuje decyzji SN ponieważ nie jest to jego rolą. Zaznaczył, że rolą Komisji europejskiej absolutnie nie jest interpretowanie czy komentowanie wyroków i decyzji sądów.

Został również zapytany o to, czy polski rząd powinien dostosować się do decyzji Sądu najwyższego. Tutaj rzecznik KE odpowiedział, że ma obawy co do podejścia polskiego rządu. Niepokoi go również dalsze zapowiedziane działanie Prawa i Sprawiedliwości.

Na koniec stwierdził, że prawomocność i niezależność Trybunału Konstytucyjnego w tym momencie została „poważnie podważona” i nie może on wydawać już „efektywnej konstytucyjnej oceny”.

Rzecznik KE wzywał również w imieniu Komisji do „przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego”.

Ustawa Kagańcowa, Ministerswo Spraw Zagranicznych (MSZ) - Komisja Europejska uderza w Sąd Najwyższy, komentuje też Trybunał Konstytucyjny.
Ustawa Kagańcowa, Ministerswo Spraw Zagranicznych (MSZ) – Komisja Europejska uderza w Sąd Najwyższy, komentuje też Trybunał Konstytucyjny.

źródło: interia, PAP

POLECAMY:

Zaskoczenie! Viki Gabor powiedziała na co wyda pieniądze.
Dudzie puściły nerwy. Powiedział co sądzi o Tulei
Rzucili się na Thunberg. Oto co usłyszała młoda aktywistka
Ludzi zatkało! Martyniuk i wyznanie prawdy o własnej muzyce
Andrzej Duda zaskoczył. Co z ustawą kagańcową?

,
Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →