Przebadano polskich księży. Wyniki są szokujące

W Polsce osoby duchowne mogą liczyć na spory szacunek ze strony społeczeństwa. Jednym z powodów tej tendencji jest wysoki procent w polskim społeczeństwie osób wierzących, który na tle innych krajów Europy może robić olbrzymie  wrażenie.

Niestety prócz pochlebstwa są również ataki. Przeprowadzone niedawno wyniki badań mogą stać się nowym powodem do fali ataków na stan duchowny. Dziennikarz Marcin Wójcik napisał książkę „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu”. Opisuje w niej historie księży, którzy celibatu nie dochowali. Przedstawia także szokujące wyniki badań.

Ankietę z ponad 1000 duchownych przeprowadził Józef Boniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na właśnie jej wynikach opiera się publikacja Wójcika.

Z badań wynika, że 78% księży chciałoby założyć rodzinę i jednocześnie służyć Bogu. 60% ankietowanych księży przyznaje, że było lub jest w związku z kobietą, zaś 12-15% przyznaje, że w ich związku poczęło i urodziło się dziecko.

Boniak wskazuję również, że ponad 68% rezygnacji ze stanu kapłańskiego jest związane z celibatem.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Temat ten jest poruszany od lat. Sam papież Franciszek w wywiadzie dla Die Welt, że w kościele ta kwestia wymaga debaty.