Wydajne sztaplarki – zobacz 3 sposoby, jak kupić je taniej!

Planujesz zainwestować w zakup sztaplarki? Ten artykuł jest własnie dla Ciebie! Zaprezentujemy w nim 3 świetne sposoby na to, jak zapłacić mniej za nową sztaplarkę. Możesz je wykorzystać bez względu na to, czy prowadzisz niewielką rodzinną firmę czy jesteś właścicielem dużego przedsiębiorstwa. Jakie to sposoby? Zobacz sam!

Jak wybrać odpowiednią sztaplarkę?

Na początek, przed zakupem, warto rozeznać się nieco w rodzajach dostępnych na rynku urządzeń. W tym celu konieczne będzie, nie tylko sprawdzenie popularnych portali z ogłoszeniami o wózkach widłowych, ale także wizyta na składach sztaplarek czy u dealerów marki.

Jeśli chcesz wiedzieć skąd wziął się termin „sztaplarka” więcej o historii wykorzystania tych urządzeń dowiesz się tutaj.

Dobrze będzie także przyjrzeć się z bliska poszczególnym pojazdom, ich mocy, budowie oraz jakości wykonania. Porównanie cen powinno odbywać się pomiędzy pojazdami o podobnej mocy i parametrach (które też powinny być zgodne z Twoimi wymaganiami i oczekiwaniami). Zakup sprzętu do firmy, tylko dlatego, że jego cena jest wyjątkowo atrakcyjna, mija się z celem. Przede wszystkim należy zadbać o wybór:

  • odpowiedniego rodzaju napędu sztaplarki (elektryczny wózek widłowy w pomieszczeniach zamkniętych, gazowy lub Diesel na zewnątrz);
  • stosownej maksymalnej wysokości unoszenia (powinna być ok 20 cm wyższa niż najwyższy z obsługiwanych regałów);
  • udźwigu odpowiadającego wadze transportowanych w przedsiębiorstwie ładunków;
  • właściwego rozmiaru sztaplarki, tak aby nie miała ona problemu z poruszaniem się pomiędzy regałami, półkami czy w wąskich korytarzach.

Ile kosztują nowe sztaplarki?

Ile kosztują nowe sztaplarki?
Ile kosztują nowe sztaplarki?

Ceny sztaplarek zależą od wielu różnorodnych czynników. A podstawą jest to, czy zakup ma dotyczyć nowych czy używanych urządzeń. Od czego zależy cena sztaplarki:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  • nowej – najważniejsza jest marka oraz rodzaj urządzenia, a także napęd, rodzaj opon, dodatkowe wyposażenie i długość obowiązującej po zakupie gwarancji;
  • używanej – w tym przypadku liczy się rodzaj, rok produkcji oraz stan techniczny urządzenia, a dopiero w następnej kolejności typ napędu, dodatkowe wyposażenie czy marka.

Jak zatem wyglądają ceny sztaplarek?

  • nowa, markowa sztaplarka z napędem elektrycznym to wydatek od około 70-75 000 złotych;
  • nowa, firmowa sztaplarka spalinowa to koszt od około 68 000 złotych.

Istnieją jednak sposoby, aby pojazdy tego typu zakupić w niższej cenie. Omówimy je w dalszej części artykułu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sposób 1 – zakup używanych wózków widłowych

Jeśli koniecznie potrzebujesz sztaplarki i nie jesteś nastawiony wyłącznie na zakup nowego urządzenia, warto przemyśleć możliwość kupna używanego wózka widłowego (np. na www.lemarpol.eu/oferta/uzywane-wozki-widlowe).

Obecnie, zakup używanej sztaplarki nie wiąże się już z tak dużym ryzykiem jak kiedyś – każde urządzenie posiada bowiem wyliczony resurs – czyli prognozowany okres przydatności do eksploatacji poszczególnych elementów i mechanizmów wózka. Dzięki dokumentacji resurs:

  • poznasz faktyczny stan techniczny urządzenia;
  • zorientujesz się kiedy będzie czekał Cię remont i wymiana części – z łatwością obliczysz, ile środków konieczne będzie zainwestować w najbliższym czasie w zakupioną sztaplarkę.

Koszt zakupu używanych sztaplarek, w porównaniu z nowymi, jest niezwykle atrakcyjny. Ich ceny, w zależności od czynniki wymienionych w poprzednim paragrafie, mogą być niższe o nawet 30 do 60 % od kosztu nowego pojazdu. Dzięki temu – zakup używanego wózka widłowego to oszczędność rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

zakup używanych sztaplarek
zakup używanych sztaplarek

Chcesz wiedzieć więcej o tym, czym jest resurs wózka widłowego i jak się go liczy? Przejdź tutaj.

Sposób 2 – leasing

Zasady dotyczące leasingu wózka widłowego wyglądają podobnie, jak w przypadku leasingu samochodu. Po wpłacie wstępnej (wynoszącej zazwyczaj około 20% całej kwoty zakupu urządzenia), reszta płatności zostaje rozłożona na raty.

Aby skorzystać z opcji leasingu, leasingobiorca musi posiadać nie tylko wkład finansowy na wpłatę wstępną ale również zdolność kredytową.

Jest to wygodna opcja dla wszystkich przedsiębiorców, których nie stać na zakup nowego urządzenia za gotówkę, jednak mają zdolność kredytową i możliwość regularnych wpłat rat za sprzęt. Chcąc skorzystać z tej opcji płatności, upewnij się, że firma, w której kupujesz wózek, w ogóle oferuje tego typu opcje finansowania sprzętu, a jeśli tak – jakiego rodzaju jest to leasing:

  • operacyjny,
  • czy finansowy.

Jest to bardzo istotne, gdyż w przypadku leasingu finansowego, urządzenie będzie musiało zostać zwrócone po okresie zakończenia kontraktu.

Sposób 3 – dofinansowania na zakup sprzętu dla firm

dofinansowania na zakup sprzętu dla firm

Co jakiś czas, robi się głośniej odnośnie kolejnych rządowych programów dotyczących możliwości uzyskania dofinansowania na rozwój firmy i zakup nowych urządzeń. Informacji o tego typu aktualnych programach dotacji można szukać zarówno na stronach ZUS’u, jak i rządowych.

Minusem tego typu rozwiązań jest:

  • konieczność spełniania przez firmę warunków określanych każdorazowo w regulaminie;
  • liczne formalności przy wypełnianiu wniosków;
  • brak pewności co do decyzji w sprawie dotacji.

Ponadto, dotacja, tak samo jak leasing obejmować może tylko i wyłącznie nową sztaplarkę. Natomiast pula dotacji, które mogą być przyznane firmom jest ograniczona a warunki skorzystania z programu często bywają dość rygorystyczne.

Nie mniej, z dofinansowań tego typu korzysta wiele firm, które dzięki dodatkowym pieniądzom mają szansę na rozwój.

Jak taniej kupić sztaplarki – podsumowanie

Jak taniej kupić sztaplarki - podsumowanie
Jak taniej kupić sztaplarki – podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy 3 skuteczne sposoby, jak zaoszczędzić na zakupie sztaplarki. Wybierając wózki widłowe, pamiętaj, aby były to urządzenia wykonane z dobrej jakości materiałów o parametrach dostosowanych do potrzeb Twojej firmy.

A jeśli nadal nie możesz pozwolić sobie na zakup interesującej Cię sztaplarki, skorzystaj z opcji wynajmu wózków widłowych. Jest to nie tylko tani sposób na zyskanie możliwości pracy na wózkach ale także dodatkowa korzyść w postaci wliczenia kosztów wynajmu w koszty uzyskania przychodu.

___________________________________________

Seolo- Magdalena Kopeć

Magdalena Kopeć
Specjalistka SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych