Zakaz handlu w niedzielę do likwidacji? Opozycja odsłania karty

Zakaz handlu w niedziele wzbudzał od samego początku wiele kontrowersji. Teraz temat powraca niczym bumerang. Obecnie partie opozycyjne mogą utworzyć rząd większościowy, a wtedy zostaną podjęte decyzje o tym czy zakaz handlu w niedzielę zostanie zlikwidowany. Jaki mają na to plan?

Zobacz również: To co właśnie powiedział Kaczyński zamurowało. Nikt się nie spodziewał

Po podliczeniu już wszystkich głosów jasnym stało się że koalicja opozycyjnych partii zdobyła łącznie 248 mandatów, a to oznacza możliwość utworzenia rządu większościowego.

Wszystkie partie składające się na opozycję w swoich programach wyborczych zawierały zapisy dotyczące między innymi zakazu handlu w niedzielę. Czy nastąpi likwidacja wolnych od zakupów niedziele? Czy może jednak partie postanowią ten zakaz utrzymać w mocy?

Zakaz handlu w niedzielę do likwidacji? Opozycja wykłada karty na stół

Koalicji Obywatelska ma w planach zmienić nieco obowiązujący stan rzeczy i przywrócić wszystkie niedziele jako handlowe. To jednak nie wszystko, bowiem jednocześnie z przywróceniem niedziel handlowych, opozycja chce aby pracownicy, którzy musieliby pracować w niedziele, będą otrzymywać z tego tytułu wyższe wynagrodzenie. Tym sposobem ekspedienci pracujący w niedzielę mogliby liczy c na nawet dwukrotność standardowej stawki dziennej obowiązującej od poniedziałku do piątku.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Takie rozwiązanie popiera Lewica pod warunkiem, że pracownicy sklepów będą mieli zagwarantowane die niedziele wolne w miesiącu, a stawki za pracę w ten dzień oraz w święta czy dni ustawowo wolne od pracy będą o 2,5 razy wyższe. Trzecia Droga ma jeszcze inne podejście do tematu. Ugrupowanie Hołowni wskazało, że handel w niedziele wróci, ale tylko w przypadku do dwóch dni w miesiącu.

Zakaz handlu w niedziele wprowadziło PiS – nie bez problemów

Zakaz handlu w niedziele wzbudzał od samego początku wiele kontrowersji. Teraz temat powraca niczym bumerang. Co dalej z ustawą?
Fot. Pixabay.com

Zakaz handlu w niedziele i święta obowiązuje od 2018 r. W zapisach ustawodawca uwzględnił mnóstwo wyjątków, których zakaz handlu w niedzielę nie obowiązywał. Na dość długiej liście znalazły się między innymi placówki pocztowe. To spowodowało, że mnóstwo sklepów na przestrzeni lat stało się także placówkami pocztowymi dzięki czemu bez problemów mogły być otwarte w niedzielę. Zatem jak widać w wielu przypadkach zakaz handlu w niedziele był po prostu martwy.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

To Cię również może zainteresować: Kurdej-Szatan wywołała skandal. Tak ostro dawno nie było (wideo)

Rząd ponownie się za to wziął aby w 2022 roku przyjąć nowelizację ustawy, która zamknęła „furtkę” na placówkę pocztową. Obecnie sklep może być otwarty tylko i wyłącznie jeżeli za kasą stanie właściciel sklepu lub któryś z członków rodziny właściciela.

Obecnie trwa oczekiwanie na utworzenie nowego rządku i decyzje. Czy Koalicja Obywatelska zacznie wypełniać swoje postulaty również względem zakazu handlu w niedzielę? Jakie jest państwa zdanie w tym temacie?

Do poczytania przy kawie: