IMGW ostrzega i publikuje „aleję tornad” w Polsce

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

IMGW podjęło decyzję o opublikowaniu specjalnego artykułu, który nieco bardziej przybliży temat trąb powietrznych. Wraz z artykułem pokazana została również tzw. „aleja tornad w Polsce”, czyli miejsca w których trąby powietrzne jak ta w Kaniowie mogą się powtarzać o konkretnych porach roku.

Przypomnijmy, że ostatnio na skutek gwałtownych zjawisk meteorologicznych zostało zniszczonych kilkadziesiąt budynków. Nagrania mrożące krew w żyłach trafiły do sieci. Widać na nich jak trąba powietrzna zaledwie w ciągu 15 sekund poczyniła ogromne spustoszenia. To właśnie te ostatnie wydarzenia skłoniły Instytut do napisania tego artykułu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Czytaj też: Afera w TVN na żywo! Gość wyrzucony z programu. Obrzydliwa manipulacja Kolendy-Zaleskiej

„Podobna dyskusja toczyła się w 2007 i 2008 roku, kiedy seria najsilniejszych jak dotąd trąb powietrznych w Polsce dotknęła Śląsk, Opolszczyznę, Ziemię Łódzką oraz Mazowsze i Podlasie. Czy faktycznie mamy w kraju obszary szczególnie narażone na te ekstremalne zjawiska? Odpowiedź brzmi „tak”, chociaż szczegóły są dość zaskakujące – napisano na oficjalnej stronie IMGW.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Aleja tornad w Polsce? IMGW potwierdza

Według specjalistów najbardziej narażone regiony na występowanie trąb wodnych to Wybrzeże. Wynika to z tego, że morze jest ciepłe, a napływające masy powietrza chłodne. Najczęstsze gwałtowne trąby powietrzne obserwuje się tam własnie na przełomie wiosny i lata.

Zobacz również: Różalowi puściły nerwy! Poleciały w ich stronę najgorsze obelgi

„Skutkuje to powstaniem trwałej chwiejności – czynnika niezbędnego do uruchomienia dynamicznych pionowych ruchów powietrza” – twierdzą eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jednakże nie tylko trąby powietrzne występują na terenie Polski. Mamy tu również do czynienia z trąbami powietrznymi pojawiającymi się na lądzie. W artykule IMGW podano województwa najbardziej narażone na występowanie tych gwałtownych zjawisk pogodowych. Najbardziej narażeni na występowanie trąb powietrznych w Polsce są mieszkańcy województwa śląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

„Można je zaliczyć do kategorii F2, F3 lub nawet F4 w skali Fujity-Pearsona, którą wykorzystuje się do określania siły tornada na podstawie zniszczeń zabudowy” – podkreślono na stronie IMGW.

Eksperci wyjaśniają też, że „trąby powietrzne coraz częściej nazywamy tornadami, ponieważ w swojej genezie i sile przypominają zjawiska tak często spotykane na amerykańskich równinach”. Zaobserwować można je „w obecności gwałtownej formie burzy, tzw. superkomórce, która zapewnia trąbie powietrznej paliwa – ciepłego powietrza obfitującego w wilgoć”.

„Jeżeli zawarty w chmurze superkomórkowej wir (mezocyklon) złączy się z zawirowaniem na styku mas zstępujących i wstępujących, może dość do powstania dość trwałych (kilkanaście-kilkadziesiąt minut) tornad o znacznej silne” – podano na stronie IMGW.

Polecamy również:

To nie żart! Andrzej Duda nagle pojawił się w „Rolnik szuka żony”. Wszystkich zatkało

Nowy nakaz wejdzie w życie? Po raz pierwszy w Polsce

Szumowski właśnie to podpisał! Ważny zakaz ograniczony

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, , ,

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →