Sensacyjne odkrycie w kościele w Warszawie! Gdy weszli do środka zmroziło ich! [FOTO]

Jakież było zaskoczenie, gdy podczas remontu podziemi kościoła pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła robotnicy natrafili na zamurowane wejście. Ukazało się, gdy zbili tynki w piwnicach świątyni na warszawskim Tarchominie. Choć to młoda dzielnica stolicy, sam kościół pochodzi z 1518 roku. Kiedy dostali się do krypty, ujrzeli dziecięcy grób.

Przejście w podziemiach stanęło otworem po usunięciu cegieł.

– Okazało się, że za przemurowaniem znajdują się schody prowadzące niegdyś do krypty z kościoła, od góry przesłonięte metalową płytą epitafijną. Dolna partia schodów została przykryta wylewką betonową. Na jej powierzchni ułożono z białej cegły krzyż, do którego doklejono ołowianą tabliczkę trumienną – czytamy na stronie Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Widok badacze wspominają jako mrożący krew w żyłach. Pomieszczenie i grób do tej pory przez prawie 300 lat był nieodkryty. Absolutnie się tego nie spodziewali. z jednej strony byli w szoku, z drugiej zaś panowała wszechobecna ekscytacja.

Specjaliści ustalili, kto został tam pochowany.

Najprawdopodobniej w tym miejscu ponownie pochowano zmarłego w 1755 roku 5-letniego Ignacego Ossolińskiego.

W XVIII wieku rodzina Ossolińskich kupiła Tarchomin. W 1720 roku rozpoczęła się rozbudowa kościoła. Członkowie rodziny mieli być grzebani w głównej krypcie, o czym świadczy płyta epitafijna w posadzce świątyni.

– Z dostępnych źródeł wynika, że trumienkę z kośćmi i tabliczką informacyjną odkryto w 1978 roku, w trakcie przebudowy krypty na salkę dla ministrantów. Jednakże nieznane było miejsce ponownego pochówku młodego Ossolińskiego – pisze na swojej stronie Stołeczny Konserwator Zabytków.

Wejście do krypty

Grób

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push({ mode: 'alternating-thumbnails-a', container: 'taboola-new-below-article-thumbnails', placement: 'New Below Article Thumbnails', target_type: 'mix' });

Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →