Niesamowite odkrycie! Tajemnica sprzed kilku milionów lat

Niesamowite odkrycie czyli Olduvai jako kolebka ludzkości. Przypuszcza się, że wąwóz Olduvai widział początki rasy ludzkiej. Miejsce to położone w północnej Tanzanii jest często nazywane kolebką ludzkości. Co tam odnaleziono? Czy jest coś szczególnie wyróżniającego to miejsce?

CZYTAJ TAKŻE:Nie żyje polska gwiazda. Został znaleziony martwy w łazience

Wąwóz Olduvai był miejscem, gdzie znajdowały się osady pierwszych hominidów. W dalekiej przeszłości kanion ten był jeziorem wokół, którego rosła obfita roślinność. Udostępniała ona naszym przodkom pożywienie i odpowiednie warunki do życia. Wąwóz ma długość 40 kilometrów oraz głębokość 100 metrów.

Odkrycia w wąwozie Olduvai

Podczas badań archeologicznych odnaleziono proste narzędzia kamienne. Najwięcej pięściaków, używane do krojenia różnego rodzaju pożywienia np. mięsa i roślin. Jednym z ważniejszych odkryć były ślady stóp odkryte w warstwie sprzed 3,75 mln lat. Po zbadaniu okazały się to ślady dziecka oraz dwóch dorosłych osobników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Adamowicz ma poważny problem! Wzięła się za nią prokuratura

Odnaleźli je brytyjscy paleoantropolodzy. Małżeństwo, Louis Leakey (zm.1972) oraz Mary Leakey (zm.1996), poświęcili oni dużą część swojego życia na poszukiwanie znaków po naszych przodkach w Olduvai.

Na początku lat 30 odkryli instrumenty, które mogły powstać nawet milion lat temu. W 1955 roku znaleźli dużą ilość narzędzi kamiennych oraz skamieniałości zwierząt. Jednakże nie znaleźli tego czego szukali czyli szczątków jednego z pierwszych ludzi. Jednak w końcu los się do nich uśmiechnął, gdy w 1959 roku podczas jednej z wypraw Mary znalazła czaszkę należącą do Australopithecusa boisei. W latach 60 przez Louis’a została odkryta skamielina Homo habilisa szacowana na wiek około 2 mln lat.

Wąwóz Olduvai - kolebka ludzkości: niesamowite odkrycie w wąwozie Olduvai, w miejscu które uważa się za początki rasy ludzkiej
Wąwóz Olduvai – kolebka ludzkości: niesamowite odkrycie w wąwozie Olduvai, w miejscu które uważa się za początki rasy ludzkiej

źródło: o2.pl

POLECAMY:

Tragedia w Turcji. Andrzej Duda wykonał niesamowity gest

Tomasz Kammel wyznał wszystko – ta choroba może dotknąć każdego

Kaczyński upokorzył Putina – To usłyszały całe Niemcy

Anna Mucha potwierdziła najgorsze. Fanów zszokowało

Kobe Bryant nie żyje. Świat pogrążony w żałobie

, , ,