Unia grozi Polsce ws. sądów. Jest bardzo gorąco

Debata o stanie polskiej praworządności odbyła się w strukturach UE. Tematem przewodnim dyskusji była Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości przez rząd PiS oraz kwestia wydanych orzeczeń przez Sąd Najwyższy oraz Trybunał Konstytucyjny. W debacie padła również kwestia Izby Dyscyplinarnej SN, która przez organy unijne nie jest w żaden sposób uznawana. Europejscy politycy uważają,  że owa Izba na postawie traktorów UE  – nie może być traktowana jako sąd. Cała sytuacja zaczyna nabierać coraz bardziej absurdalnych wymiarów.

Debata o stanie polskiej praworządności w UE

Tematem dyskusji podczas debaty była Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości przez rząd PiS oraz kwestia wydanych orzeczeń przez Sąd Najwyższy oraz Trybunał Konstytucyjny. Politycy opozycji i europejscy komisarze zgodnie twierdzili,  że utworzona Izba Dyscyplinarna SN jest instytucją prawną, której w żaden sposób pod kątem interpretacji traktatów UE – nie można zakwalifikować, jako instytucja sądu. W dyskusji nad tą materią sprawy brali udział również posłowie opozycji,  a wśród nich byli: Sylwia Spurek,  Radosław Sikorski oraz Robert Biedroń.

  1. Viki Gabor ostro przegina! Co na to jej rodzice? Nie jest za młoda?
  2. Krystyna z „Rolnika” dyskryminowana? Napisała to wprost
  3. Anna Mucha znowu to zrobiła – odsłoniła piersi. Jest na co patrzeć

W całej sprawie głos zabrał również Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, który zakomunikował chęć dialogu z rządem PiS. Podkreślił jednak przy tym, że komisja nie zawaha się użyć wszelkich dostępnych instrumentów w celu przywrócenia ładu prawnego w Polsce.

Przedstawiciel UE o polskiej reformie sądów


– Komisja jest otwarta na dialog, ale nie zawaha się wykorzystać wszystkich możliwych środków, aby bronić praworządności.  – mówił europejski polityk.

Debata o stanie polskiej praworządności odbyła się w UE.  Tematem była reforma sądów  przez rząd PiS oraz Sąd Najwyższy oraz Trybunał Konstytucyjny.
Unia Europejska/ screen YouTube

Czytaj również: Zdrójkowski wrzucił zdjęcie sprzed lat. Komentarz Wieniawy zaskoczył wszystkich

Dodał przy tym również,  że bardzo mocno niepokoi go fakt wprowadzonej do polskiego stanu prawnego ustawy dyscyplinującej  sędziów.

– Martwi mnie nowa polska ustawa. Jako strażnicy traktatów będziemy się nią zajmować. Również zauważyłem, że w dalszym ciągu działa Izba Dyscyplinarna, mimo tego, co w swoim orzeczeniu powiedział SN i TSUE, że nie jest to sąd w rozumieniu prawa europejskiego. 4 lutego Izba Dyscyplinarna zdecydowała się zawiesić sędziego, który chciał wykonać orzeczenie Trybunału – mówi Reynders.

POLECAMY:

Skandal na gali Oscarów – Kinga Rusin nie wytrzymała. Ostry komentarz

Wypadek szkolnego autobusu w Wielkopolsce! Na miejscu pełno służb

Ujawniono raport: Przerażające skutki ataku na bazy USA! Trump kłamał

Ile kosztuje kolacja z Magdą Gessler? Aukcja zakończona – za to możesz mieć dobre auto

Piękne słowa Andrzeja Dudy. Historyczne przemówienie

Źródło: Interia

Bartosz Palędzki

About Bartosz Palędzki

Polityka, ciekawostki i trochę ploteczki. Uważam, że nie ma na świecie człowieka którego polityka nie dotyczy. Każdego z nas dotyka dlatego lepiej wiedzieć co w trawie piszczy.
View all posts by Bartosz Palędzki →