Zaostrzenia niezgodne z konstytucją? PiS ma poważny problem

Rozporządzenia nakładające obostrzenia na Polaków przez rząd PiS są nieskuteczne i niezgodne przede wszystkim z konstytucją? Tak wynika z opinii prawników, którzy odnieśli się do dzisiejszej sytuacji w Polsce.

Czytaj też: Nowe informacje o stanie zdrowia córki Kasi Kowalskiej

Aktualnie od ponad miesiąca cały kraj walczy ze skutkami epidemii koronawirusa w Polsce. Na ten moment w życie weszły liczne obostrzenia takie jak odległość 2 metrów od drugiej osoby, zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. Nowe przepisy zawarte w rozporządzeniach nakładają również kary za nieprzestrzeganie kwarantanny w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych. Czy są one jednak nieskuteczne?

Od początku marca w całym kraju panuje zagrożenie zakażenia wirusem COVID-19,  który powoduje poważny uszczerbek przede wszystkim na ludzkich drogach oddechowych. Aktualnie w Polsce potwierdzono 4105 przypadków zakażeń na koronawirusa z czego zmarło do tej pory 92 osoby. W celu zwalczenia zagrożenia wprowadzono przez władze w Polsce liczne obostrzenia. Niestety zdaniem prawników nie są one zgodne z konstytucją i całkowicie przeczą ładowi konstytucyjnemu w Polsce.

Rozporządzenia nakładające obostrzenia na Polaków przez rząd PiS są nieskuteczne i niezgodne przede wszystkim z konstytucją?

Chodzi przede wszystkim o fakt, iż nowe przepisy nakładają szereg nakazów i zakazów przy pomocy rozporządzenia. Niestety w aktualnej sytuacji nie są one wiążące,  ponieważ konstytucja zakłada,  że rozporządzenia mogą ograniczyć prawa obywateli tylko i wyłącznie w sytuacji wprowadzenia stanów nadzwyczajnych lub przy pomocy ustawy. Zatem jak interpretować kolejne rozporządzenia władz? Prawnicy zalecają ich stosowanie dla dobra społecznego. Jednocześnie podkreślają,  że nie mogą być z tego tytułu nakładane kary za brak ich przestrzegania.

Rozporządzenia niezgodne z konstytucją

Z punktu widzenia interesu społecznego dla powstrzymania rozwoju epidemii zakazy powinny być przestrzegane. Natomiast patrząc od strony prawnej widzimy, że uchylanie się od respektowania zakazów nie może być karane- mówi mec. Janusz Masiak z Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. –  Przepisy ograniczające wolności i prawa przysługujące obywatelom, zostały wprowadzone bezprawnie. Ograniczenia swobód obywatelskich mogą być wprowadzane rozporządzeniem jedynie w stanach nadzwyczajnych

czytamy w podjętej w piątek uchwale gdańskiej Okręgowej Rady Adwokackiej.

Zatem rozporządzenia są niezgodne z konstrukcją?

Rozporządzenia nakładające obostrzenia na Polaków przez rząd PiS są nielegalne i niezgodne przede wszystkim z konstytucją? Tak wynika z opinii prawników.
Rozporządzenia nakładające obostrzenia na Polaków przez rząd PiS są nieskuteczne i niezgodne przede wszystkim z konstytucją? Tak wynika z opinii prawników./ screen YouTube

Źródło: Dziennik Bałtycki

To może Cię również zainteresować:

Miasto na skraju szaleństwa! Najpierw wirus, teraz to…

Viki Gabor podjęła szokującą decyzję! Mało kto by się odważył

Gwiazdy TVN wyrzucone na bruk! Mamy komentarz

To może Cię również zainteresować:

Wzrost liczby zakażeń i zgonów w Polsce. Nowe dane

Koronawirus w Polsce: Wprowadzono nowy zakaz!

„U nas będzie więcej zgonów niż we Włoszech”. Szokujące słowa dziennikarki

, ,