Dopiero co były wybory, a tu takie wieści! To może czekać Trzaskowskiego. Cała Polska o tym mówi
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Choć Rafał Trzaskowski przegrał wybory prezydenckie z Karolem Nawrockim zaledwie o włos, jego polityczna kariera wcale nie musi zwolnić. W kuluarach mówi się o dużej rekonstrukcji rządu Donalda Tuska, a nazwisko prezydenta Warszawy zaczyna pojawiać się w zaskakującym kontekście.

Tusk ogłasza wotum zaufania. Czas na mobilizację władzy

6 sierpnia Karol Nawrocki oficjalnie rozpocznie swoją kadencję w Pałacu Prezydenckim. Dla obozu rządzącego porażka Rafała Trzaskowskiego to polityczny cios, który wymusił natychmiastową reakcję Donalda Tuska. Premier w poniedziałek po wyborach zapowiedział, że zwróci się do Sejmu o wotum zaufania dla swojego rządu. Głosowanie zaplanowano na 11 czerwca.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Nie cofniemy się ani o krok. Ten plan wymaga jedności i odwagi – mówił Tusk w wystąpieniu opublikowanym na platformie X.

To jednak nie wszystko. Premier zapowiedział również rekonstrukcję rządu, a „Rzeczpospolita” informuje, że zmiany będą głębokie – administracja ma zostać „odchudzona”, a niektóre ministerstwa połączone.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wielka czystka i zmiana kierunku. Kto odejdzie, a kto awansuje?

Według doniesień medialnych, na odejście z rządu szykować się mogą m.in. Katarzyna Kotula (ds. równości), Marzena Okła-Drewnowicz (ds. polityki senioralnej), Adriana Porowska (ds. społeczeństwa obywatelskiego) i Marcin Kierwiński (koordynacja odbudowy po powodzi).

Planowane jest również połączenie ministerstw edukacji i nauki, a nad kwestiami gospodarczymi miałby objąć pieczę jeden resort, prawdopodobnie pod kierownictwem Andrzeja Domańskiego. Tuskowi nie podoba się m.in. rozproszenie kompetencji w zakresie energetyki.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W mediach pojawiają się też nazwiska kolejnych możliwych do dymisji ministrów, w tym Krzysztofa Paszyka, Izabeli Leszczyny i Adama Bodnara. Ale największe emocje wzbudzają spekulacje dotyczące przyszłości Rafała Trzaskowskiego.

Nowa rola dla Trzaskowskiego? Zaskakujące nazwisko w grze o MSZ

Choć Trzaskowski po raz drugi nie zdobył fotela prezydenta, nie oznacza to końca jego aspiracji. W kuluarach politycznych coraz częściej mówi się o jego możliwym wejściu do rządu po rekonstrukcji. Plotki zaczęły przybierać na sile po słowach europosłanki Joanny Scheuring-Wielgus w programie Bogdana Rymanowskiego:

W polityce wszystko jest możliwe – powiedziała, komentując pogłoski o możliwej zmianie premiera.

Bo właśnie Radosław Sikorski miałby – według niektórych spekulacji – zastąpić Donalda Tuska na stanowisku szefa rządu, a wówczas Trzaskowski mógłby zostać… ministrem spraw zagranicznych.

Serwis naTemat sugeruje, że prezydent Warszawy mógłby wrócić na arenę centralną właśnie jako szef MSZ, kontynuując tym samym karierę dyplomatyczną rozpoczętą lata temu.

Wotum zaufania i nowe rozdanie. Kluczowe dni dla rządu

Rekonstrukcja rządu – według Krzysztofa Gawkowskiego – ma nastąpić w ostatnim tygodniu lipca lub na początku sierpnia. Głosowanie nad wotum zaufania może być pierwszym testem jedności obozu rządzącego po porażce Trzaskowskiego.

Choć oficjalnie nikt nie potwierdził przyszłości Rafała Trzaskowskiego w rządzie, krążące spekulacje wskazują, że jego rola może być jeszcze znacząca – zwłaszcza jeśli Tusk zdecyduje się na odważne zmiany na szczytach władzy.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});