Członek PKW ujawnił: Tyle źle zliczonych głosów wpłynie na wyniki wyborów
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Rosną wątpliwości wokół wyników II tury wyborów prezydenckich. Członek PKW Ryszard Kalisz ujawnia, że do Komisji napływają dziesiątki sygnałów o nieprawidłowościach, a część z nich może mieć wpływ na ważność głosowania. PKW zebrała się 9 czerwca, by omówić sytuację. Decyzję o ewentualnym podważeniu wyniku podejmie jednak Sąd Najwyższy.

Lawina zgłoszeń i nadzwyczajne działania PKW

Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej, w rozmowie z serwisem Goniec.pl ujawnił, że jego prywatna skrzynka mailowa została zalana sygnałami o nieprawidłowościach wyborczych.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dostałem kilkadziesiąt tego rodzaju informacji o zjawiskach w różnych komisjach wyborczych. To zjawisko zatacza coraz szersze kręgi – powiedział Kalisz.

W reakcji na sytuację, PKW zebrała się w trybie nagłym 9 czerwca, by omówić wpływ zgłoszeń na przygotowywane sprawozdanie dla Sądu Najwyższego. Zgłoszenia dotyczą głównie błędnego przypisania głosów i nieprawidłowości w wykorzystaniu zaświadczeń o głosowaniu poza miejscem zamieszkania.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kontrowersje wokół aplikacji ROW i podejrzenia manipulacji

W centrum kontrowersji znalazła się również aplikacja stworzona przez środowiska związane z Ruchem Ochrony Wyborów (ROW), promowana przez posła PiS Dariusza Mateckiego. Miała służyć do weryfikacji, czy wyborcy nie wykorzystali wielokrotnie zaświadczeń o głosowaniu.

Informacje dotyczą dwóch spekulacji: nieprawidłowości w podawaniu wyników oraz działania tzw. aplikacji Mateckiego – wyjaśnił Kalisz.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

PKW stanowczo odcięła się od tej aplikacji, podkreślając, że nie była autoryzowana i nie mogła być wykorzystywana przez członków komisji wyborczych. Kalisz zasugerował również, że niektóre nieprawidłowości mogły wynikać nie tylko z błędów, ale i celowego działania.

Czy wybory mogą zostać unieważnione?

Karol Nawrocki wygrał II turę z przewagą niemal 370 tysięcy głosów nad Rafałem Trzaskowskim. Czy zgłaszane błędy mogłyby wpłynąć na wynik?

To, żeby to miało wpływ na wynik wyborów, musi być co najmniej 180 tysięcy głosów nieprawidłowo zaliczonych – powiedział Kalisz w rozmowie z Gońcem.

Do Sądu Najwyższego trafiło już 28 protestów wyborczych, a termin ich składania mija 16 czerwca. SN rozpatrzy je łącznie ze sprawozdaniem PKW, a ostateczną decyzję o ważności wyborów ma wydać do 2 lipca.

Kalisz: „To nie jest podważanie wyborów, to obowiązek uczciwego rozliczenia”

Członek PKW podkreśla, że jego działania mają charakter kontrolny i zgodny z prawem.

To nie jest żadne podważanie wyborów. To chęć właściwego i należytego wykonania obowiązków – zaznaczył Kalisz.

Jak dodał, jego celem jest uwzględnienie wszystkich udokumentowanych sygnałów w sprawozdaniu dla Sądu Najwyższego. Tylko ten organ ma kompetencje, by uznać lub unieważnić wynik wyborów.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});