Skandal podczas pogrzebu Barbary Skrzypek: Wszelkie granice przekroczone
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W sobotę, 22 marca 2025 roku, w Gorlicach odbył się pogrzeb Barbary Skrzypek – wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego i postaci blisko związanej ze strukturami Prawa i Sprawiedliwości. Uroczystości miały odbyć się w ciszy i z poszanowaniem prywatności rodziny. Mimo apelu rzecznika PiS, dwie telewizje – TV Republika oraz wPolsce24.pl – przeprowadziły transmisję na żywo z pogrzebu, co wywołało falę krytyki w mediach i internecie.

Apel rodziny o ciszę i szacunek zignorowany

Dzień przed uroczystością, rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek zamieścił na platformie X (dawniej Twitter) oficjalny apel:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

„Jutro odbędzie się ostatnie pożegnanie śp. Barbary Skrzypek. Z uwagi na prośbę najbliższej rodziny prosimy przedstawicieli mediów o uszanowanie uroczystości żałobnych i nierelacjonowanie przebiegu pogrzebu” – napisał Bochenek.

Pomimo tych słów, dwie stacje zdecydowały się transmitować wydarzenie w całości. Ich relacje wywołały poruszenie – nie tylko z powodu samego złamania prośby rodziny, ale również przez formę przekazu.

Banery reklamowe na trumnie Barbary Skrzypek

Podczas transmisji TV Republika nie wyłączyła ekranu zbiórki pieniędzy, którą prowadzi od kilku tygodni. Dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski zwrócił uwagę na ten fakt w mediach społecznościowych:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

„Żadnych granic. Banner Republiki 'Potrzebujemy 5 500 000 zł na wóz transmisyjny’ nakładał się momentami na trumnę Barbary Skrzypek. Informacja o zbiórce nawet w trakcie relacji z pogrzebu. Mimo apelu rodziny o uszanowanie uroczystości” – napisał Michalski.

Podobna sytuacja miała miejsce na kanale wPolsce24.pl, który również emitował baner z numerem konta bankowego i prośbą o wsparcie finansowe.

„Żadnych granic 2.0. W konkurującej z Republiką wPolsce numer konta na nowe oświetlenie też momentami nachodził na trumnę Barbary Skrzypek” – dodał Michalski.

Pogrzeb Barbary Skrzypek – politycy obecni na uroczystości pogrzebowej

W ceremonii wzięli udział czołowi politycy obozu rządzącego. Obecni byli m.in.:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  • Prezydent RP Andrzej Duda

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński

  • Karol Nawrocki – kandydat na prezydenta wspierany przez PiS

  • Liczni parlamentarzyści i współpracownicy zmarłej

Barbara Skrzypek zmarła 15 marca 2025 roku w wieku 66 lat. Jak wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok, przyczyną śmierci był rozległy zawał serca. Trzy dni przed zgonem była przesłuchiwana przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w związku ze sprawą spółki Srebrna i tzw. dwóch wież.

Transmisja z pogrzebu Barbary Skrzypek – kontrowersje i reakcje opinii publicznej

W sobotę, 22 marca 2025 roku, w Gorlicach odbył się pogrzeb Barbary Skrzypek – wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego
Pogrzeb Barbary Skrzypek

Wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach i wśród internautów. Zarzuty wobec stacji telewizyjnych dotyczą nie tylko braku poszanowania dla rodziny zmarłej, ale też niewłaściwego wykorzystywania przestrzeni żałobnej do autopromocji i zbierania funduszy.

„Nie wiem, według jakich kategorii tak wyglądają godne relacje z uroczystości pogrzebowych. Totalne zlekceważenie apelu rodziny. Nawet podczas uroczystości pogrzebowych Barbary Skrzypek telewizje wspierające PiS reklamowały swoje zbiórki” – podsumował Michalski.

Czy media przekroczyły granice?

Transmisje z pogrzebu Barbary Skrzypek stały się tematem gorącej debaty na temat granic etyki dziennikarskiej, relacji z wydarzeń o charakterze prywatnym oraz roli mediów w przestrzeni publicznej.

Zachowanie TV Republika i wPolsce24.pl wzbudziło nie tylko oburzenie społeczne, ale również pytania o motywacje stacji i szacunek wobec zmarłych oraz ich bliskich.

Polecamy również:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});