Tego o „Wspaniałym Stuleciu” nie wiedziałeś. Oto kilka faktów

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wspaniałe Stulecie to serial turecki emitowany do dziś na antenie TVP. Nie ulega wątpliwości, że produkcja cieszy się olbrzymią popularnością na polskim rynku. Sulejman Wspaniały to jeden z najważniejszych władców w historii państwa odpowiedzialnego za produkcję serialu. Nie ulega żadnej wątpliwości, że Turcja sporo zyskała na promocji tejże produkcji. Prócz Polski serial dotarł także do ponad 50 innych krajów,  gdzie zdobył olbrzymią popularność. Dziś postaramy się przybliżyć ogrom pracy, który został włożony w ten popularny serial.

Wspaniałe Stulecie TVP – Sulejman Wspaniały i ogrom prac nad upamiętnieniem

Serial Wspaniałe Stulecie zakończył swoją emisję już prawie cztery lata temu. Dziś mimo wszystko wciąż cieszy się on olbrzymią popularnością. Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że jego stworzenie wymagało ogromu pracy i wysiłku. Przy produkcji udział wzięło około 260 tysięcy osób. Na same stroje, dekoracje, biżuterię i zdjęcia w miejscach, gdzie naprawdę żył Sulejman wydano miliony euro. Chodziło przede wszystkim o to, aby jak najwierniej odtworzyć czasy ottomańskie. Na dodatek przy tworzeniu filmu udział wzięli także eksperci.  Przy pisaniu scenariusza pomagało trzech historyków politycznych i jeden historyk sztuki. Korzystano również z materiałów zgromadzonych w weneckich muzeach. Twórcy korzystali również z polskiej pomocy w postaci zbiorów historycznych dostępnych w Polsce.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Wspaniałe Stulecie to serial turecki emitowany do dziś na antenie TVP. Turcja jest dumna z tej produkcji. Sulejman Wspaniały to jeden...
Wspaniałe Stulecie/ screen YouTube

Czytaj też: Królikowski jest w ciężkim stanie! Żona czuwa non stop

Sulejman Wspaniały żył dostojnie

Warto również dodać, że same sułtańskie komnaty zbudowano na powierzchni 6 metrów kwadratowych. Z kolei kostiumograf zadbał o to, aby kobiety w haremie miały suknie z konkretnymi ornamentami. Nie ulega wątpliwości, że w całym przedsięwzięciu ważny był przede wszystkim dobór aktorów. Główną rolę męską odegrał Halit Ergencç. Obok niego wystąpiła Meryem Uzerli, która wcieliła się w postać sułtanki Hurrem. Razem aktorzy stworzyli bardzo udany duet. Losy ich bohaterów były śledzone w 50 krajach na całym świecie, a w tym także w Polsce.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Czytaj też: „Zamach stanu” w sejmie? Opozycja nie ma wątpliwości

Nie ulega wątpliwości, że Wspaniałe Stulecie było jedną z pierwszych produkcji tureckich na polskim rynku. Idąc za ciosem TVP podjęło decyzję o wykupieniu praw do emisji również innych wersji tureckiego serialu. Dziś z kolei mamy do czynienia wręcz z mnogością produkcji z bliskiego wschodu. O wszystko zadbały władzę telewizji publicznej. Dziś w TVP możemy oglądać takie seriale tureckie jak choćby „Elif”, „Przysięga” oraz Tylko z Tobą”.

POLECAMY:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Seweryn Nowak wyznał prawdę. Dlatego poszedł do „Rolnika”
Andrzej Duda ostro zareagował na wydarzenia w Izraelu
Nowy sezon „Ranczo” wraca? Tej gwiazdy już nie zobaczysz
Szokujące wieści! Jessica z „Rolnik Szuka Żony” podjęła życiową decyzję
Skandal w Izraelu! Macronowi puściły nerwy

/Turcja/Turcja

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, ,

About Bartosz Palędzki

Polityka, ciekawostki i trochę ploteczki. Uważam, że nie ma na świecie człowieka którego polityka nie dotyczy. Każdego z nas dotyka dlatego lepiej wiedzieć co w trawie piszczy.
View all posts by Bartosz Palędzki →