Archeologowie odnaleźli szczątki 4 tys. osób w centrum Poznania

Poznań: wykopaliska pod kolegiatą doprowadziły do niezwykłych odkryć archeologowie odnaleźli tam zabytki sprzed 1000 lat i szczątki 4000 ludzi.

Niesamowite odkrycie podczas wykopalisk prowadzonych na Placu Kolegiackim w Poznaniu. Pięć lat temu rozpoczęto przebudowę placu i od tego czasu trwają tam nieprzerwanie wykopaliska archeologiczne. Podczas tego czasu dokonano wielu niesamowitych odkryć, które pozwoliły archeologom bliżej poznać życie mieszkańców XVI wiecznego Poznania.

Czytaj też: Viki Gabor obchodzi urodziny i opowiada o nowym albumie. Koniec domysłów

Poznań, wykopaliska pod kolegiatą: Archeologowie odnaleźli zabytki sprzed 1000 lat i szczątki wielu ludzi

Od 200 lat Plac Kolegiacki w Poznaniu stoi pusty. Kiedyś w tym miejscu stała kolegiata, która do dzisiaj byłaby drugim najwyższym obiektem sakralnym w kraju. Wyższa jest tylko bazylika w Licheniu. Wieża kościoła sięgała wysokości 80 metrów, co do dzisiaj czyni ją najwyższym budynkiem kiedykolwiek wybudowanym w Poznaniu.

Zobacz również: Z kim Marcin Prokop poprowadzi „Mam Talent”?

Podczas wykopalisk odnaleziono wiele kosztowności, monet i biżuterii. Wiadomo od początku było także, że w tym miejscu chowano wielu poznaniaków. W czasie prac archeologicznych odnaleziono ponad 4000 szczątków pochowanych tutaj ludzi.

Dzięki dokładnym wykopaliskom dowiedziano się także dużo więcej o życiu XVI wiecznego miasta. Archeolodzy dowiedzieli się na przykład, że poziom medycyny w tamtych czasach był dużo wyższy niż dotychczas sądzono.

Po zakończeniu wszystkich prac na Placu Kolegiackim, mury kolegiaty i inne pozostałości z XVI wieku zostaną wyeksponowane dla zwiedzających. Warto więc się będzie tam udać, żeby zobaczyć pozostałości tej monumentalnej budowli. Będzie to z pewnością kolejny obowiązkowy przystanek na mapie zabytków stolicy Wielkopolski.

Poznań: wykopaliska pod kolegiatą doprowadziły do niezwykłych odkryć archeologowie odnaleźli tam zabytki sprzed 1000 lat i szczątki 4000 ludzi.
Poznań: wykopaliska pod kolegiatą doprowadziły do niezwykłych odkryć archeologowie odnaleźli tam zabytki sprzed 1000 lat i szczątki 4000 ludzi. Screen YouTube.

Źródło: Polsat News

Polecamy także:

Znany skoczek narciarski nie żyje, zmarł po upadku ze skoczni

Kolejne ognisko koronawirusa. Ksiądz zarażał podczas Pierwszej Komunii

To może Cię również zainteresować:

Kubica ostro o osiągach bolidu Alfa-Romeo po piątkowym treningu

Znany skoczek narciarski nie żyje, zmarł po upadku ze skoczni

, , , ,
Małgorzata Piętak

About Małgorzata Piętak

Zafascynowana światem show-biznesu. Interesuje mnie życie gwiazd dlatego jestem ze wszystkim na bieżąco. Diety, sekrety celebrytów, modowe ciekawostki to mój świat
View all posts by Małgorzata Piętak →