Uwaga: Pomylenie tej choroby z koronawirusem grozi zawałem, a nawet śmiercią

Koronawirus: Choroba często mylona z COVID-19, lekarze odnotowują wzrost przypadków i wiążą to z koronawirusem – Choroba Kawasakiego. Czym jest? Jak ją rozpoznać?

Czytaj też: Szumowski przekazał fatalne wieści. To się wydarzyło nagle

Aktualnie na całym świecie wciąż trwa walka z pandemią koronawirusa. Na ten moment wydaje się, że stopień zagrożenia wywołanego przez COVID-19 spadł. Widać to między innymi w Polsce. Na ten moment liczba chorych w naszym kraju zaczyna stopniowo spadać w dół. Niestety w dzisiejszej sytuacji często wirusa z Wuhan może pomylić z chorobą Kawasakiego.

Choroba Kawasakiego a Koronawirus

Choroba Kawasakiego to schorzenie, z którym od lat walczy milony pediatrów na całym świecie. Okazuje się, że dotyka ona głównie dzieci. Z statystyk wynika również, że średnio 3 na 100 chorych dzieci umiera w wyniku infekcji. Jak do tej pory nie wiadomo, co jakie drobnoustroje wywołują tę chorobę. Pewne jest jednak to, że objawy mogą być mylące i wskazywać na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Stąd właśnie lekarze postanowili zaapelować, aby uniknąć sytuacji, w których choroba jest rozpoznana w sposób niewłaściwy.

U pacjentów genetycznie wrażliwych, wirus może prowokować układ odpornościowy do immunologicznego zapalenia naczyń, którego efektem klinicznym jest zespół Kawasakiego

wyjaśnia pediatra Zofia Szymanowska, która zdiagnozowała pierwsze w Polsce przypadki tego schorzenia.

Choroba w przeważającej większości dotyczy dzieci.

Zobacz również: Duża ilość zachorowań, kolejne zgony. Nowe dane resortu

Apeluję do lekarzy rodzinnych, pediatrów i zakaźników, by obserwowali bacznie dziecko, ponieważ COVID-19 może przebiegać jak choroba Kawasaki – pacjent może mieć gorączkę, zapalenie jamy ustnej, zapalenie spojówek, wysypkę 

– mówi pediatra.

Warto również zaznaczyć, że zbyt późne rozpoznanie choroby Kawasakiego – zagraża życiu. Do 10. dnia od pojawienia się gorączki powinno być wdrożone leczenie, które zmniejsza ryzyko powikłań kardiologicznych jak np. zawał serca.

Koronawirus: Choroba często mylona z COVID-19, lekarze odnotowują wzrost przypadków i wiążą to z koronawirusem - Choroba Kawasakiego. Czym jest?
Koronawirus: Choroba często mylona z COVID-19, lekarze odnotowują wzrost przypadków i wiążą to z koronawirusem – Choroba Kawasakiego. Czym jest?/ screen YouTube

Źródło: RMF

Polecamy także:

Nagle zmarł polski muzyk. Fani w wielkim szoku i żałobie

Niemcy mają już tego dość! Wyszli na ulice

Ojciec Mateusz nie żyje? Fani serialu zamarli

Bartosz Palędzki

About Bartosz Palędzki

Polityka, ciekawostki i trochę ploteczki. Uważam, że nie ma na świecie człowieka którego polityka nie dotyczy. Każdego z nas dotyka dlatego lepiej wiedzieć co w trawie piszczy.
View all posts by Bartosz Palędzki →