GIGANTYCZNA zmiana przepisów pogrzebowych! Dotknie każdego Polaka

Zasiłek pogrzebowy to ostatnie świadczenie, jakie ZUS wypłaca Polakom. Niestety obecnie jego wysokość często nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów pochówku. Zasiłek ten sześć lat temu został obniżony i od tego czasu jego wysokość nie została podwyższona. Możliwe jednak, że to się zmieni. Nad podwyżką świadczenia zastanawia się resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od 2011 r. zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł. Przez ostatnie siedem lat ani razu nie był waloryzowany, mimo że ceny poszły w górę. Wcześniej zasiłek był wyższy i wynosił nawet ponad 6 tys. zł, Ze względu na kryzys finansowy został jednak obniżony. Teraz rząd zastanawia się, czy nie wprowadzić zmian w zasiłku pogrzebowym.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „trwają obecnie prace analityczne, których przedmiotem jest możliwość wprowadzenia mechanizmu waloryzacji tego zasiłku”. Przyznał to wiceminister Marcin Zieleniecki w odpowiedzi nainterpelację posła Andrzeja Kosztowniaka z Prawa i Sprawiedliwości – informuje Wirtualna Polska.

„Drastyczne obniżenie wysokości tego świadczenia najmocniej uderzyło w ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich. Co więcej, te osoby wskutek podjętej przez poprzedni rząd decyzji zostało zmuszonych do podjęcia dramatycznych decyzji o zaciągnięciu kredytu bądź pożyczki na pokrycie kosztów pochówku” – pisze poseł.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje członkom rodziny, osobom prywatnym lub instytucjom, które pokryły koszt pogrzebu. Można go odebrać w ciągu 12 miesięcy od śmierci osoby ubezpieczonej w ZUS bądź uprawnionej do renty lub emerytury.

Źródło: Wirtualna Polska

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push({ mode: 'alternating-thumbnails-a', container: 'taboola-new-below-article-thumbnails', placement: 'New Below Article Thumbnails', target_type: 'mix' });

Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →