Księgi wieczyste i ich rola w bezpiecznym obrocie nieruchomościami

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Z pojęciem księgi wieczystej prędzej czy później zetknie się każda osoba planująca zakup nieruchomości. Niezależnie od tego, czy inwestycja dotyczy działki, mieszkania, czy też domu, przed wykonaniem pierwszych kroków prawnych, a już na pewno przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy, koniecznie należy zapoznać się ze wpisami w księdze. Czym dokładnie jest ten ważny dokument i co w nim znajdziemy?

Dlaczego księgi wieczyste są tak ważne?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zgodnie z definicją prawną księga wieczysta jest rejestrem określającym stan prawny każdej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że do każdej nieruchomości jest przypisana jedna księga wieczysta, a w zapisach znajdziemy między innymi informacje dotyczące położenia obiektu, jego identyfikacji geodezyjnej, sytuacji prawnej oraz własnościowej. Ważne są także dane dotyczące ewentualnych hipotek i obciążeń przymusowych. Z punktu widzenia kupującego księga wieczysta jest zatem niezwykle istotnym aktem gromadzącym w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje, których poznanie jest niezbędne, by sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić transakcję związaną z obrotem na rynku nieruchomości.

Ustawodawca objął księgi wieczyste trzema podstawowymi zasadami. Zgodnie z pierwszą, księgi są dostępne publicznie, co z jednej strony umożliwia każdemu zapoznanie się z ich treścią, z drugiej natomiast pozbawia nabywcę argumentu dotyczącego nieznajomości sytuacji prawnej danej nieruchomości. Zasada druga mówi o domniemaniu prawdziwości. Zgodnie z nią kupujący ma prawo założyć, że wszystkie wpisy zawarty w księdze są zgodne ze stanem rzeczywistym. Wreszcie zasada trzecia, którą jest rękojmia wiary publicznej. Wynika ona niejako z zasady drugiej i chroni nabywcę, gwarantując, że osoba umieszczona w księdze jako właściciel nieruchomości rzeczywiście nim jest. Podsumowując – to, co znajdziemy w księdze wieczystej, powinno całkowicie się zgadzać z deklaracjami sprzedawcy. Jeżeli jest inaczej, to wartość nadrzędną mają zapisy księgi i to one powinny mieć bezpośredni wpływ na decyzję zakupową.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Duża ilość rubryczek na pierwszy rzut oka może wydać się przytłaczająca. Na co zatem zwrócić uwagę? Niestety nie sposób wskazać jednego lub dwóch istotnych działów, ważne są bowiem wszystkie informacje zawarte w dokumencie. Zacznijmy jednak od ustalenia, czy oferent występuje jako właściciel i ma on prawo dysponowania własnością. Jeśli właścicieli jest więcej, to do zawarcia transakcji konieczne będzie uzyskanie zgody każdego z nich. Następnie sprawdźmy dane identyfikujące nieruchomość, a więc adres, położenie, numery działek oraz wielkość. 

Ważną kwestią są obciążenia. Mogą to być hipoteki bankowe wynikające z zaciągniętych kredytów lub też hipoteki przymusowe nałożone przez organy egzekucyjne. Innym rodzajem obciążeń jest służebność dotycząca na przykład fragmentu gruntu lub prawa do zamieszkiwania. Dostęp do ksiąg możliwy jest w sądach właściwych ze względu na położenie nieruchomości, jednak zdecydowanie prostszym sposobem jest skorzystanie z serwisu znajdzksiege.pl. Zaoszczędzimy czas niezbędny do osobistego stawiennictwa w urzędach i uzyskamy błyskawiczne odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →