Nie żyje LEGENDA opozycji. Polska w żałobie

Profesor Jerzy Jedlicki był historykiem idei, socjologiem i działaczem opozycji w PRL internowanym podczas stanu wojennego.

Jerzy Jedlicki urodził się 14 czerwca 1930 r. w Warszawie. W 1952 roku ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1989 r. był pracownikiem naukowym Instytutu Historii PAN. O jego śmierci poinformował „Tygodnik Powszechny”.

W 1953 r. wstąpił do PZPR. Z partii wystąpił na znak protestu po wydarzeniach marca 1968 r. Od września 1980 r. działał w Solidarności, był internowany podczas stanu wojennego, przed którym kilka miesięcy wcześniej ostrzegał w specjalnym raporcie.

Był jednym sygnatariusz Listu 101 do Sejmu PRL przeciwko zmianom w konstytucji. Od listopada 1977 r. współorganizował Uniwersytet Latający. Prowadził seminaria poświęcone ideologiom społeczno-politycznym, które wielokrotnie były nachodzone przez Socjalistyczny Związek Studentów Polskich oraz SB i MO. Był też jednym z sygnatariusz Apelu 64 w 1980 r., w którym poparto strajkujących stoczniowców.

Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →