Polacy są wściekli! Ten europejski sondaż nie pozostawił żadnych złudzeń

„Nastroje w największych krajach Unii otwierają populistom drogę do europarlamentu” – pisze w piątek „Rzeczpospolita”. Badanie na ten temat przeprowadzono w sześciu największych krajach UE, w tym w Polsce.

W tym europejskim badaniu porównującym poglądy i emocje mieszkańców sześciu dużych państw Unii Europejskiej wzięły udział Włochy, Niemcy, Austria, Hiszpania, Francja oraz Polska.

Respondentów zapytano, co czują, gdy myślą o sytuacji w swoim kraju? Jak wynika z udzielonych odpowiedzi, wśród Włochów, Niemców, Austriaków, Hiszpanów i Francuzów dominują uczucia negatywne.

W Polsce 35 proc. badanych wskazuje „rozczarowanie”, 31 proc. – „niesmak”, a 27 – „wściekłość”.

„W porównaniu np. z Francją, gdzie dochodzi do ostrych wystąpień „żółtych kamizelek” i starć z policją, poziom wściekłości mamy jednak, niższy (we Francji – 32 proc.). Wyprzedzamy ją za to pod względem niesmaku (Francja – 28 proc.). Najbardziej rozczarowani okazują się Hiszpanie (46 proc.). Najwyższy zaś poziom nadziei deklarują Austriacy – 25 proc. (Polska – 21 proc.)” – informuje „Rzeczpospolita”.

„Jeśli obecne elity nie odczytają właściwie nastrojów społecznych, mogą zostać wymienione na nowe, rekrutujące się z ruchów populistycznych” – komentuje w rozmowie z dziennikiem szef IBRIS, współautor badań Marcin Duma.

W badaniu zapytano także o ważne kwestie społeczne. I tak Polacy za najbardziej istotny problem w naszym kraju uznali słabo działająca służbę zdrowia – 52 proc. wskazań. Dla porównania na tę kwestię wskazało 12 proc. Włochów, po 9 proc. Hiszpanów, Niemców i Francuzów oraz 7 proc. Austriaków.

Więcej w najnowszy wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *