Rosja grozi Polsce rakietami! Jest reakcja MSZ: “Polska jest gotowa do…”

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Rosja na stałe będzie utrzymywać rakiety Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim – informują rosyjskie media, powołując się na źródła w najwyższym dowództwie armii. Polski resort spraw zagranicznych odpowiada stanowczo: Rosja postrzega Zachód jako wroga, rozmieszczając przy naszych granicach rakiety, które mogą przenosić głowice jądrowe.

O decyzji resortu obrony Rosji poinformował dziennik “Kommiersant”. Systemy rakietowe “ziemia-ziemia” Iskander-M mają rozpocząć stałą służbę w pobliżu granic Polski na początku 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że rakiet zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej w obwodzie kaliningradzkim teraz nie było – od kilku lat Rosjanie potwierdzali rotacyjne ćwiczenia z ich udziałem.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Teraz jednak po raz pierwszy pojawiła się zapowiedź o stałym wyposażeniu 152 Brygady Rakietowej Zachodniego Okręgu Wojskowego, stacjonującej w Czerniachowsku, w Iskandery-M. Do tej pory brygada korzystała tylko z broni starszego typu Toczka-U. Niebawem rozpoczną się ćwiczenia z nowym systemem wyrzutni – podaje “Kommiersant”, powołując się na źródło w Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Rosjanie niemal od dekady mówili o konieczności stałego zainstalowania Iskanderów nad Morzem Bałtyckim, za każdym razem przekonując o zaniepokojeniu aktywnością NATO przy swoich granicach. Zawsze było to jednak traktowane jako środek mocnego odstraszania i opóźniano decyzję – wyjaśnia rosyjski dziennik.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sytuacja zmieniła się po aneksji Krymu i rozpoczęciu budowy amerykańskiej tarczy w Polsce i w Rumunii. “Kommiersant” akcentuje też ostatnie napięcie związane z manewrami Zapad-2017, pisząc o oburzeniu Moskwy zarzutami NATO o ukrywaniu faktycznej liczby ćwiczących żołnierzy i wysłaniem wojsk Sojuszu w pobliże granic Rosji i Białorusi.

– W związku z pogarszającą się sytuacją w regionie postanowiono rozpocząć budowę hangarów w Czerniachowsku – mówi rosyjskiej gazecie anonimowe źródło ze sztabu.

Dziennikarze “Kommiersanta” o komentarz ws. stałej obecności rakiet Iskander-M koło Kaliningradu poprosili rzeczniczkę NATO. Oana Lundescu podkreśliła, że Sojusz od lat dokumentował obecność zestawów w obwodzie. – Każdy przypadek rozmieszczenia w pobliżu granic Sojuszu rakiet, które mogą przenosić głowice jądrowe nie będzie sprzyjać zmniejszeniu napięcia – stwierdziła rzeczniczka.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy odmówiło redakcji “Kommiersanta” komentarza. Polskie MSZ wyjaśniło zaś rosyjskim dziennikarzom, że “aktywna militaryzacja obwodu kaliningradzkiego, trwająca już kilka lat, wywołuje zaniepokojenie wszystkich krajów w regionie i poza jego granicami”.

“Militaryzacja terytorium w centrum kontynentu europejskiego jest dla nas niezrozumiała. Takie działania nie są jednak zaskakujące dla NATO i Unii Europejskiej, ponieważ Rosja zaangażowała się na dużą skalę w ofensywną operacji wojskową na zachodniej granicy od końca ostatniej dekady. Uważamy ten proces za wyraźną demonstrację faktu, że Rosja postrzega Zachód jako wroga” – czytamy w odpowiedzi polskiej dyplomacji.

Jednocześnie polskie MSZ dodało, że Polska jest gotowa do działań zmierzających do deeskalacji takiej sytuacji. “Zaproponowaliśmy szereg inicjatyw w ramach OBWE, w szczególności w zakresie zwiększenia przejrzystości ćwiczeń wojskowych i zapobiegania niebezpiecznym incydentom. Mamy nadzieję, że strona rosyjska spotka się z nami i okaże gotowość do konstruktywnych działań” – napisali w stanowisku dla “Kommiersanta” urzędnicy służb prasowych polskiego MSZ.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →