Sensacja w sprawie wyborów! PKW zabrała głos

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wybory prezydenckie 2020: Termin wyborów prezydenckich ustalony na 10 maja według PKW jest nierealny. Czy PiS zmieni datę głosowania i da wybór Polakom? Sytuacja w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich jest z każdym dniem coraz bardziej napięta.

Czytaj też: Od jutra otwarte galerie handlowe. Zobacz zasady

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Rząd uparcie chcę przeprowadzić wybory, lecz coraz mniej prawdopodobne wydaje się ich zorganizowanie 10 maja. Małe prawdopodobieństwo odbycia się święta demokracji w tym terminie podkreślił sam minister aktywów państwowych – Jacek Sasin. W całej sprawie głos zabrał również szef PKW – Sylwester Marciniak.

Termin wyborów prezydenckich

Szef PKW zwraca przede wszystkim uwagę na skomplikowaną sytuację prawną w kraju. Zwrócił także uwagę na pewną sekwencję zdarzeń mających miejsce w ostatnich dwóch miesiącach.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zdaniem Marciniaka proces wyborczy przebiegał bez większych problemów do 26 marca. Jednak od momentu, gdy pandemia COVID-19 rozprzestrzeniła się na cały świat, pojawiły się nowe wyzwania, z którymi aktualnie przyszło nam się mierzyć. Szef PKW zaznacza, że pomocna w tej sprawie ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wciąż nie obowiązuje.

Stanowisko szefa PKW

„Ta ustawa jeszcze nie obowiązuje, a wprowadza zasadę, iż wybory zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Co więcej, pakiety wyborcze mają być sporządzane na zlecenie ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, a następnie mają być przekazywane operatorowi wyznaczonemu. Poza tymi czynnościami, jeśli ustawa z 6 kwietnia wejdzie w życie, rola PKW będzie podobna jak dotychczas, z tym że pełnomocnicy PKW w terenie powołają gminne obwodowe komisje wyborcze. Na razie PKW, jak również Krajowe Biuro Wyborcze, nie mają jednak zapewnionych prawnych warunków do przeprowadzenia procesu wyborczego”

przypomniał.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Marciniak podkreśla również, że w dzisiejszej sytuacji potrzebny jest kompromis między administracją władzy rządowej oraz samorządowej.

Zobacz również: Doda skompromitowana! Nagranie krąży w sieci

wybory prezydenckie w maju uda się jedynie wtedy przeprowadzić, gdy będzie jednoznacznie uregulowany stan prawny i współdziałanie organów administracji rządowej i samorządowej”. „Nie bez znaczenia będzie też konsensus sił politycznych, który zawsze ma wpływ na zaufanie obywateli do procedur wyborczych. Nie ma co ukrywać, największym wyzwaniem będzie też czas, a w zasadzie jego brak”

wskazał.

Wybory prezydenckie 2020: Termin wyborów prezydenckich ustalony na 10 maja weług PKW jest nierealny. Czy Pis zmieni datę głosowania i da wybór Polakom?
Wybory prezydenckie 2020: Termin wyborów prezydenckich ustalony na 10 maja weług PKW jest nierealny. Czy Pis zmieni datę głosowania i da wybór Polakom?/ screen YouTube

Źródło: Interia

Polecamy także:

Pilny zwrot w sprawie Kacpra! Matka zaatakowała policję

Nowy, nietypowy objaw COVID-19. Spójrz na swoje palce (foto)

Plotki okazały się prawdą. Andrzej Duda tłumaczy

Polecamy także:

Doda skompromitowana! Nagranie krąży w sieci

Od jutra otwarte galerie handlowe. Zobacz zasady

Nowe zgony i zakażenia! Niepokojące sygnały

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

,

About Bartosz Palędzki

Polityka, ciekawostki i trochę ploteczki. Uważam, że nie ma na świecie człowieka którego polityka nie dotyczy. Każdego z nas dotyka dlatego lepiej wiedzieć co w trawie piszczy.
View all posts by Bartosz Palędzki →