Wielka radość! Historyczny sukces Polaków. Pierwszy raz od 52 lat

Reprezentacja Polski w koszykówce po raz drugi w historii awansowała do światowej elity. Polacy wygrali dziś na wyjeździe z Chorwacją i zapewnili sobie awans do finałów Mistrzostw Świata. Wystąpią w nich po 52 latach przerwy!

Mecz w Varażdinie rozpoczął się lepiej dla gospodarzy, którzy w pierwszej kwarcie byli celniejsi i wygrali ją 16:8. Ośmiopunktową stratę odrabiało się Polakom niezwykle trudno. Po drugiej kwarcie to Chorwaci mieli cztery „oczka” przewagi i na półmetku rywalizacji prowadzili 36:32.

Kolejna kwarta przyniosła jednak odwrócenie losów meczu. W trzeciej odsłonie Polacy rzucili sześć punktów więcej od Chorwatów i wyszli na prowadzenie. W ostatniej kwarcie udało się przypieczętować awans na koszykarskie Mistrzostwa Świata.

Biało-czerwoni ostatecznie zwyciężyli 77:69 i zameldowali się wśród najlepszych drużyn globu. Było to siódme zwycięstwo Polaków w grupie eliminacyjnej. Najskuteczniejszy z naszych koszykarzy – Mateusz Ponitka – rzucił 20 punktów.

W Mistrzostwach Świata polscy koszykarze wystartują po raz drugi. W 1967 roku w Urugwaju drużyna trenera Witolda Zagórskiego wywalczyła piąte miejsce.