Polska Akademia Nauk jest mocnym propagatorem organizowania masowych szczepień przede wszystkim dla nauczycieli, pracowników szkół oraz uczniów. Jak wskazują przedstawiciele PAN, dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji, w ten sposób mamy szansę uniknięcia zdalnego nauczania w roku 2021/2022.
Czytaj też: Polska zostanie zmuszona przez UE! Właśnie wydali zgodę na użycie specjalnych środków
Ludzie z zespołu do spraw COVID-19 z Polskiej Akademii Nauk są zdania, że przy wprowadzeniu nauczania hybrydowego w nowym roku szkolnym, w domach powinny zostać dzieci niezaszczepione.
Naukowcy są zdania, że posiadając skuteczna ochronę przed COVID-19 w postaci szczepionki nie ma innej drogi jak zaszczepienie wszystkich dzieci. Do tej pory w grupie 12-18 lat zaszczepiono 900 tysięcy osób, aby można mówić o pełnym zaszczepieniu potrzeba 4,5 mln dawek. Liczą na to, że wkrótce można będzie szczepić małe dzieci.
„Trzeba podkreślić, że wśród osób poniżej 18. roku życia są i takie, które mogą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie. Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością – mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków” – podkreślają eksperci PAN.
Polska Akademia Nauk na temat szczepień dla nauczycieli i uczniów
Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk są zdania, że oprócz standardowych czynnościach mających zmniejszyć ryzyko zakażenia należy przypilnować aby cały personel pracujący w szkołach był zaszczepiony.
„Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów.”
Zobacz także: Ogromne zmiany dla kierowców! Nawet 30 tysięcy złotych kary. Dotyczy każdego
Uczniowie niezaszczepieni mieliby pozostać w domach, natomiast w szkołach planowane jest regularne przeprowadzanie testów na COVID-19.
„Powinny odbywać się co najmniej raz na tydzień, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie, można rozważyć testy zbiorcze.”
„Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy w szkołach według opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób mamy szansę uniknąć nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 i ochronić dzieci i młodzież przed jego długoterminowymi, niekorzystnymi konsekwencjami, a za rok nie będziemy musieli po raz trzeci rozważać, jak zapewnić naszym dzieciom i młodzieży bezpieczną szkołę” – apelują naukowcy.
Zespół do spraw COVID-19 został powołany 30 czerwca 2020 roku. Na jego czele stanęli tacy naukowcy jak prof. Jerzy Duszyński oraz prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Źródło: Money, Webniusy
Polecamy również:
Szokujące informacje! Czwarta fala nastąpi szybciej. „Dawno tak nie było”
Gigantyczna wpadka w TVN! To poszło na żywo
Nie żyje polska dziennikarka. Przegrała walkę z chorobą. Ludzie wstrząśnięci
Huber Urbański miał poważny wypadek! Jego auto zostało zmiażdżone
Roksana Węgiel ostro odpowiedziała na atak Michała Szpaka. Zapamięta to na długo