W Brukseli doszło do gwałtownych protestów rolników, którzy w liczbie kilkuset wjechali traktorami do europejskiej dzielnicy miasta, domagając się zmian w polityce rolnej Unii Europejskiej.
Demonstracja, która jest już drugim tak dużym protestem rolniczym w ostatnim czasie, doprowadziła do poważnych zakłóceń w ruchu miejskim, w tym w dostępie do transportu publicznego.
Protestujący rolnicy starli się z policją
Protestujący rolnicy, wyposażeni w traktory, podpalili opony i używali petard, starając się przebić przez policyjne blokady w pobliżu Ronda Schumana. W niektórych przypadkach demonstrantom udało się ominąć blokady dzięki nieuwzględnieniu przez policję ścieżek rowerowych i chodników dla pieszych. Sytuacja wymusiła wezwanie policyjnych posiłków i użycie armatek wodnych do rozproszenia tłumu.
Protest zorganizowany przez europejską organizację Via Campesina (ECVC), reprezentującą małe i średnie przedsiębiorstwa rolnicze, koncentruje się na kilku kluczowych żądaniach. Rolnicy sprzeciwiają się umowom o wolnym handlu, takim jak umowa handlowa UE-Mercosur. Argumentują, że stwarza ona nieuczciwą konkurencję i szkodzi lokalnym producentom rolnym w Europie Zachodniej. Dodatkowo, domagają się godziwych wynagrodzeń oraz zmian w polityce rolnej UE, które lepiej chroniłyby interesy rolników i zrównoważone wykorzystanie gruntów rolnych.
Reakcje i Skutki Protestu
Protesty spotkały się z szerokim odzewem mediów i opinii publicznej, podkreślając rosnące napięcia między rolnikami a politykami UE dotyczące przyszłości rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. Zablokowanie dostępu do kluczowych arterii komunikacyjnych i stacji kolejowych nie tylko sparaliżowało część miasta, ale również zwróciło uwagę na poważne obawy wyrażane przez społeczność rolniczą.
Protesty rolników w Brukseli stanowią wyraźny sygnał dla decydentów unijnych o głębokim niezadowoleniu z obecnej polityki rolnej i handlowej Unii Europejskiej. Starcia z policją i wywołany chaos komunikacyjny podkreślają pilną potrzebę dialogu i znalezienia rozwiązań, które zaspokoją zarówno potrzeby rolników, jak i wymogi zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności na rynku globalnym.
Zobacz również:
- Ujawniono o co prosił Komenda przed śmiercią. Nie uszanują tego – prosił tylko o jedno
- Santander Bank Polska ostrzega przed fałszywymi połączeniami: Jak chronić swoje dane i finanse
- Renta alkoholowa idzie w górę – dopłaty dla tysięcy Polaków