Polacy 80 lat temu dokonali cudu! Podziwia ich cały świat

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mija już 80 lat odkąd polscy matematycy złamali szyfr Enigmy, III Rzesza oparła na tej maszynie szyfrującej większość swojej łączności. To dzięki pracy Polaków alianci mogli szybciej poradzić sobie z zagrożeniem jakie stanowiła Enigma i zakończyć zwycięsko II wś.

Dokładnie 80 lat temu trójka znakomitych matematyków złamała szyfr enigmy, nad którym łamali sobie głowy szyfranci z całej Europy. Mowa tu o Marianie Rejewskim, Jerzym Różyckim i Henryku Zygalskim.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Pierwsze próby złamania kodu jakim szyfrowała wiadomości Enigma były już prowadzone w latach dwudziestych przez Francuzów, Brytyjczyków i Polaków. Wszystkie te próby były nieudane z prostej przyczyny, dotychczas do łamania szyfrów zatrudniano lingwistów, którzy doszukiwali się powtórzeń w szyfrach i tak łamali kody.

CZYTAJ TEŻ: Polacy w szoku! Katarzyna Lubnauer wyznała co sądzi o LGBT!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Niemcy jednak użyli tworząc swoją maszynę zupełnie nowej metody, użyli szyfru polialfabetycznego, który zapobiegał wykryciu takich powtórzeń, po prostu zmiennych było za dużo. Polski wywiad postanowił podejść do sprawy inaczej i w 1929 roku zwrócił się do Uniwersytetu poznańskiego o pomoc. Wybór miasta i uczelni nie był przypadkowy. Ze względu na położenie znajomość języka niemieckiego była tam powszechna, a było to podstawą, żeby rozpocząć prace nad łamaniem kodu.

Enigma to Polacy złamali jej szyfr! Dzięki nim wygrano II wś

To 80 lat odkąd Polacy złamali szyfr Enigmy, III Rzesza oparła na niej łączność. Dzięki temu alianci poradzili sobie z zagrożeniem jakim była Enigma i  II wś
To 80 lat odkąd Polacy złamali szyfr Enigmy, III Rzesza oparła na niej łączność. Dzięki temu alianci poradzili sobie z zagrożeniem jakim była Enigma i II wś

Do tego zadania wybrano trzech najzdolniejszych studentów wydziału matematycznego, byli to kolejno Rajewski, Różycki i Zygalski. Odbyli oni szybki kurs kryptologii i przystąpili do łamania szyfru enigmy. W grudniu 1932 roku udało się Rajewskiemu rozwiązać kod Enigmy, w lutym następnego roku wywiad skonstruował swoją maszynę szyfrującą i od tego czasu Polacy mogli odczytywać wiadomości nazistów. Nie było to jednak proste, gdyż Niemcy cały czas udoskonalali kod i samą maszynę.

W 1939 roku III Rzesza kolejny raz zmieniła sposób szyfrowania. A skromne możliwości polskiego wywiadu nie pozwalały na skuteczne odczytywanie wiadomości. Postanowiono przekazać po egzemplarzu polskiej maszyny wywiadom Wielkiej Brytanii i Francji, odbyło się to w lipcu tego roku.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Grabowski podsumował króla TVN jednym zdaniem. Wojewódzki zatkany (wideo)

Niedługo później wybuchła II wojna światowa i dzięki przed wojennym wysiłkom polaków alianci tak szybko mogli złamać kolejne mutacje szyfru Enigmy, co według szacunków skróciło wojnę o dwa, trzy lata.

Mimo to II wojna światowa pochłonęła dziesiątki milionów istnień i wyniszczyła wiele krajów. Aż strach pomyśleć jakie byłyby konsekwencje jeżeli trwałaby jeszcze trzy lata dłużej.

źródło: Wikipedia

POLECAMY:

Kuba Wojewódzki właśnie pokazał jak spędza długi weekend
Marcin Dorociński dodał przerażające zdjęcie. Odwrócisz wzrok
Szok! Wiśniewski ukrywał to przez lata! Przerywa milczenie
To najgorsze co Magda Gessler zrobiła w programie! To się mogło skończyć tragedią (Film)
Gąsiewska dodała gorące zdjęcie. Pokazała za dużo?

To 80 lat odkąd Polacy złamali szyfr Enigmy, III Rzesza oparła na niej łączność. Dzięki temu alianci poradzili sobie z zagrożeniem jakim była Enigma i II wś

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, , , , ,

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →