Bardzo często słyszy się, że warto wyjechać do Niemiec i pracować jako opiekunka, gdyż brakuje tam takiego personelu. Chodzi tutaj szczególnie o opiekunkę dla osób starszych. Jednakże, czy warto w ogóle rozważać tego rodzaju pracę, czy nadajemy się do tego, aby zajmować się starszymi ludźmi, a przede wszystkim na czym dokładnie polega tego rodzaju praca. Na pewno bardzo wiele zależy od tego, w jakim stanie znajduje się osoba, której mamy pomagać. Niekiedy starsi samotni ludzie szukają tak naprawdę tylko towarzysza do codziennych rozmów, pomocy przy codziennych zakupach. Jednak może zdarzyć się również tak, że osoba, którą mamy się zaopiekować będzie wymagała znacznie większej ilości zabiegów. Niezależnie od tego, na jaki przypadek trafimy z pewnością warto wcześniej dowiedzieć się, jaki będzie nasz zakres obowiązków.
Jak zazwyczaj wygląda praca opiekunki w Niemczech?
Niektóre starsze osoby potrzebują jedynie towarzystwa, posprzątania mieszkania, zrobienia zakupów i ugotowania obiadu. I na tym też z grubsza najczęściej opiera się praca opiekunek w Niemczech. Jednakże ludzie, ich choroby i przypadki są różne, w związku z czym nie zawsze wszystko wygląda tak kolorowo. Zdarza się, że osoby te nie są w zbyt dobrym stanie fizycznym i wymagają pomocy w codziennych sprawach higienicznych. Niekiedy nawet wymagają ciągłej zmiany pampersów i opieki przez 24 godziny na dobę. Niezależnie od tego, z jakim przypadkiem się zetkniemy w swojej pracy, opiekunki w Niemczech zarabiają naprawdę dobrze, zdecydowanie lepiej niż w Polsce, szczególnie przez to, że pensja jest im wypłacana w Euro, a nie w złotówkach.
Z całą pewnością nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje do tego, aby dobrze zajmować się innymi ludźmi. Wykonywanie tego zawodu wymaga dużej dozy empatii i zrozumienia dla różnych ludzkich losów i problemów, nie tylko tych natury zdrowotnej. Praca opiekunki, jak każda inna praca z pewnością nie jest lekkim zajęciem i wymaga ogromnego zaangażowania oraz dużej dozy cierpliwości.
Artykuł powstał we współpracy z Praca opiekunki w Niemczech – Alinea