Czeka nas kataklizm? Pod lodami Arktyki kryje się potężne niebezpieczeństwo

Grozi nam olbrzymia katastrofa naturalna w Arktyce, Rosjanie obwiniają ocieplenie klimatu, gdyż przez nie wieczna zmarzlina topnieje, a to stwarza zagrożenie dla całego świata.

Rosyjski region Arktyki został poważnie skażony. W elektrowni pod Norylskiem miał wyciek oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika, do środowiska wyciekło ponad 21000 ton. Jest to największa katastrofa jaka miała miejsce w tej części Arktyki. Rosjanie obwiniają za taki stan rzeczy ocieplenie klimatu, które powoduje topnienie wiecznej zmarzliny. TO z kolei spowodowało osiadanie fundamentów i pęknięcie w ścianie zbiornika.

Czytaj też: Awantura w TVN. Poseł PiS nie wytrzymał i powiedział co sądzi o stacji

Najnowsze badania wykazały, że w przeciągu ostatnich dziesięciu lat wieczna zmarzlina stopniała o zastraszające 20 procent. Wieczna zmarzlina to zamarznięta gleba która pokrywa niemal 1/4 ziemi i ma kilka tysięcy lat. Zajmuje duże połacie terenów w Rosji, Alasce i Kanadzie. Może mieć nawet kilkaset metrów głębokości.

Grozi nam olbrzymia katastrofa naturalna w Arktyce

Szacuje się, że w wiecznej zmarzlinie może znajdować się nawet do 1,7 biliona ton dwutlenku węgla, który pochodzi z zamarzniętych roślin i ciał zwierząt, to ponad dwa razy więcej niż znajduje się obecnie w atmosferze.

Zobacz również: Andrzej Duda ostro do opozycji. Zapamiętają to na długo

W momencie topnienia wiecznej zmarzliny te szczątki są odsłaniane i zaczynają się rozkładać uwalniając zawarty w nich dwutlenek węgla i metan, który powoduje dalszy efekt cieplarniany. Co dodatkowo przyspiesza topnienie wiecznej zmarzliny. Według ostatnich badań przy tym tempie topnienia wieczna zmarzlina zniknie do 2100 roku.

Jednak dwutlenek węgla i metan nie są jedynymi zagrożeniami jakie mogą czekać w wiecznej zmarzlinie. Od tysięcy lat są tam uwięzione różnego rodzaju patogeny i bakterie, które mogą wywoływać straszne choroby. Tak więc w Arktyce czyha na nas prawdziwa tykająca bomba, która w każdej chwili może zdetonować.

Grozi nam olbrzymia katastrofa naturalna w Arktyce, Rosjanie obwiniają ocieplenie klimatu, wieczna zmarzlina topnieje, a to stwarza zagrożenie dla świata.
Grozi nam olbrzymia katastrofa naturalna w Arktyce, Rosjanie obwiniają ocieplenie klimatu, wieczna zmarzlina topnieje, a to stwarza zagrożenie dla świata. Screen Pixabay

Źródło: Interia

Polecamy także:

Gessler wściekła na Polaków! Powiedziała co o nich myśli

Damięcki chce ukarać Kaczyńskiego. Zobacz co wymyślił

, , , ,
Małgorzata Piętak

About Małgorzata Piętak

Zafascynowana światem show-biznesu. Interesuje mnie życie gwiazd dlatego jestem ze wszystkim na bieżąco. Diety, sekrety celebrytów, modowe ciekawostki to mój świat
View all posts by Małgorzata Piętak →