Parują ci okna w domu? Pozbądź się problemu. Jest na to banalnie prosty sposób!
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zima to okres, gdy na naszych oknach zaczyna osadzać się wilgoć. Zaparowane szyby to nie tylko problem wizualny. Jak sobie poradzić z zaparowanymi oknami? Sprawdźmy, co nam pomoże w rozwiązaniu problemu.

Przyczyny zaparowanych okien.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Parowanie naszych okien jest ściśle powiązane z różnicą temperatur panującą wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. Najbardziej intensywne parowanie następuje zatem w nocy i nad ranem. Powstawaniu pary na oknach sprzyja nadmierna wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu. Suszenie prania lub gotowanie to jedne z głównych czynników powodujących osadzanie się pary na oknach. Zanim kupimy pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza sprawdźmy, czy dach i rynny odprowadzające deszczówkę są szczelne. Także źle zamontowane okna mogą sprzyjać parowaniu.

Jakie są skutki zaparowanych okien?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Niestety zaparowane okna niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Obecność pary na oknach powoduje:

powstawanie pleśni na ścianach wywołującej problemy zdrowotne układu oddechowego;
pogorszenie stanu okien;
zmniejszenie koncentracji;
zły nastrój;
ataki migreny, alergie.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, która wynosi od 40 do 60 proc. Jeśli na szybach osadza się wilgoć, często niezbędna będzie wymiana starych okien. Mimo, że ogrzewanie mieszkania wiąże się z wysokimi kosztami, zastanówmy się nad rozszczelnieniem okien. Koszty usuwania skutków wilgoci znacznie przewyższą nasz dodatkowy wkład w ogrzewanie. Jeśli mamy okna PCV możemy je dodatkowo wyposażyć w nawiewniki.

Kolejnym krokiem może być profesjonalny osuszacz powietrza. Kupując go zwróć uwagę do jakiej wielkości pomieszczeń się go stosuje.

Pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których suszymy pranie. Przy parujących oknach wystarczy postawić proste urządzenie, wystarczy najzwyklejszy pochłaniacz wilgoci którego koszt nie przekracza 30 zł.

Warto również spróbować naturalnych metod — na parapecie można postawić kwiaty pochłaniające wilgoć np. paproć lub bluszcz.

Jak zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń?

Zamontowanie wentylatorów i kratek wentylacyjnych to podstawa, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Do tego idealnie nada się wentylator bezśmigłowy. Koszt waha się od 100 do 200 zł.

Dodatkowo nasza kuchnia powinna zostać wyposażona w okap kuchenny z wyciągiem powietrza.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});