Perły listy dziedzictwa UNESCO – Norwegia

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ten skandynawski kraj może poszczycić się wieloma pięknymi zakątkami oraz zabytkami. Niektóre z nich znajdują się również na liście dziedzictwa UNESCO.

Na liście znajdują się choćby rysunki wykonane na skale. Zwiedzający mogą podziwiać je w jaskini zlokalizowanej w miejscowości Alta na dalekiej północy. Malowidła sięgające kilku tysiącleci to niesamowite świadectwo jak kultura na świecie rozwijała się już niemal od początku istnienia człowieka na naszej planecie. W tym przypadku rysunki stanowią również swoistą dokumentację życia pierwotnych ludów w tamtym arktycznym rejonie Europy. Możemy się więc z nich dowiedzieć, że miejscowi zajmowali się polowaniami, które stanowiły dla nich główne źródło pożywienia. To jednak nie wszystko. Niektóre z rycin odnoszą się również do życia duchowego mieszkańców tych ziem. Rysunki odkryto w latach 70, a w zestawieniu UNESCO zagościły z kolei w 1985 roku.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kolejnym norweskim zabytkiem, który od 1979 roku uwzględnia na swej liście UNESCO, jest z kolei luterańska drewniana świątynia w Urnes. Kościół wybudowano w XII stuleciu. To zresztą najstarszy zachowany budynek stworzony metodą klepkową, który przetrwał w Norwegii. Kościół zachwyca nie tylko konstrukcją, której raczej współcześnie się już nie spotyka. Uwagę mogą przykuwać również ciekawie zdobione portale. Pojawiają się tam nie tylko dość oczywiste motywy religijne. Wśród nich, znaleźć możemy także tematy związane z popularnymi w tamtym rejonie świata runami. Elementy wierzeń nordyckich do dziś zresztą stanowią ważny element istotny dla folkloru całej Skandynawii. Nie inaczej jest w przypadku kościoła na południu Norwegii.

Wszystkim miłośnikom dość surowego skandynawskiego klimatu do gustu może przypaść z kolei nawet kilkudniowy pobyt na jednej lub kilku z wysp na Archipelagu Vega. Będzie choćby doskonała okazja do skorzystania z uroków tamtejszej dziewiczej przyrody. Ludzie mieszkający na tym wyspiarskim obszarze do dziś utrzymują się głównie z rybołówstwa. Wspomnine już tutaj otoczenie przyrody z pewnością w dużym stopniu nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Można więc pół żartem, pół serio stwierdzić, że tamtejsi mieszkańcy jak nikt stosują się do coraz popularniejszej współcześnie filozofii slow life. Inną kwestią jest to, że taki styl codzienności, jest dla nich zupełnie naturalny i oczywisty. Archipelag Vega obecny jest na liście UNESCO najpóźniej z wymienionych tu miejsc. Miało to miejsce w 2004 roku.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jadąc do Norwegii, można oczywiście wybrać się również śladem innych zabytków. Zapewne zmęczeni zwiedzaniem będziemy chcieli usiąść w jednej ze klimatycznych restauracji. Płacąc rachunek, warto mieć przy sobie także gotówkę na wypadek, gdyby płatność kartą lub telefonem okazała się niemożliwa. Najlepiej będzie wymienić walutę jeszcze przed wyjazdem. Jedną z dostępnych metod jest kantor online. Takie rozwiązanie pozwala w kilka chwil wymienić potrzebną kwotę. Gotówka może być dostarczona zarówno do domu, jak i punktu odbioru. Istnieje także możliwość odbioru osobistego gotówki. Jest on całkowicie darmowy w punkcie wymiany walut. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →