Hołownia spotkał się z Nawrockim. Ujawniono co się stanie tuż po zaprzysiężeniu
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Już za kilkanaście dni Karol Nawrocki oficjalnie obejmie najważniejszy urząd w państwie. Uroczystość zaprzysiężenia prezydenta elekta odbędzie się 6 sierpnia przed Zgromadzeniem Narodowym. Choć formalnie nie pełni jeszcze funkcji głowy państwa, Nawrocki działa bardzo aktywnie – spotyka się z politykami, pracuje nad projektami ustaw i planuje pierwsze decyzje.

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego 6 sierpnia

Karol Nawrocki zwyciężył w wyborach prezydenckich 2025 roku i już niedługo zostanie siódmym prezydentem III RP. Zanim to jednak nastąpi, musi przejść przez symboliczny i konstytucyjnie wymagany akt – złożenie przysięgi prezydenckiej przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli wspólnym posiedzeniem Sejmu i Senatu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Uroczystość odbędzie się 6 sierpnia 2025 roku, dokładnie w dniu zakończenia drugiej kadencji Andrzeja Dudy. Dopiero od tego momentu Nawrocki będzie miał pełnię praw prezydenckich, w tym tytuł zwierzchnika sił zbrojnych i możliwość korzystania z prerogatyw głowy państwa.

Tekst przysięgi, który wygłosi podczas ceremonii, pozostaje niezmienny od lat:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji…

Prezydent elekt nie traci czasu. Spotkania, ustawy, inicjatywy

Choć formalnie Karol Nawrocki obejmie urząd dopiero w sierpniu, już teraz angażuje się w prace państwowe. Uczestniczył m.in. w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na zaproszenie ustępującego prezydenta.

Po raz pierwszy zaprosiłem pana prezydenta elekta Karola Nawrockiego – mówił Andrzej Duda. – Zrobiłem to po to, by pomóc nowemu prezydentowi wdrożyć się w tematykę bezpieczeństwa – dodał.

W ostatnich tygodniach Nawrocki nie tylko uczestniczył w spotkaniach o charakterze strategicznym, ale także rozmawiał z politykami z różnych stron sceny politycznej – od Adriana Zandberga po Szymona Hołownię.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Spotkanie z Hołownią: o zaprzysiężeniu i ustawach

W czwartek 24 lipca Karol Nawrocki odbył robocze spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Tematem rozmowy była nie tylko sama ceremonia zaprzysiężenia, ale również dalsze działania nowego prezydenta.

Spotkanie, bardzo udane, dotyczyło trzech zasadniczych rzeczy – powiedział Nawrocki w rozmowie z dziennikarzami. – Rozmawialiśmy o 6 sierpnia, o zaprzysiężeniu i o tym, co nastąpi po tym, jak zostanę oficjalnie prezydentem Polski – dodał.

Prezydent elekt zapowiedział, że inicjatywy ustawodawcze jego kancelarii trafią do Sejmu już w pierwszych dniach urzędowania.

Nowe ustawy: media, podatki, CPK i rolnictwo

Zgodnie z zapowiedziami rzecznika Rafała Leśkiewicza, zespół Nawrockiego pracuje nad projektami ustaw dotyczącymi m.in. podatków, systemu emerytalnego i polityki prorodzinnej.

Jednym z kluczowych projektów ma być nowa ustawa medialna, która zakłada m.in. likwidację abonamentu RTV, rozwiązanie Rady Mediów Narodowych oraz redefinicję kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jednym z pierwszych projektów będzie ustawa dotycząca CPK – zapowiedział prezydent elekt. – W sierpniu planuję również przedstawić propozycje dla rolnictwa oraz konkretne rozwiązania podatkowe – dodał.

Budowanie mostów i realnej współpracy?

Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie Nawrockiego z Adrianem Zandbergiem, liderem lewicowej partii Razem. Politycy rozmawiali o problemach osób z niepełnosprawnościami oraz konieczności wprowadzenia systemu asystencji osobistej.

Zasadniczo różnimy się z panem Karolem Nawrockim w wielu sprawach, na przykład prawach kobiet – przyznał Zandberg. – Ale są sprawy „tu i teraz”, które nie mogą czekać – dodał.

To spotkanie pokazuje, że nowy prezydent może próbować realizować swój mandat w duchu dialogu i kompromisu, przynajmniej na poziomie deklaratywnym.

Niezależny kandydat z poparciem PiS. A co z Kancelarią?

Choć Karol Nawrocki w kampanii prezentował się jako kandydat niezależny, jego polityczne zaplecze jest ściśle powiązane z Prawem i Sprawiedliwością. W jego najbliższym otoczeniu znajdują się osoby wywodzące się z tej partii lub przez nią wspierane.

To może wpłynąć na kształt przyszłej prezydentury – zarówno pod względem kadrowym, jak i legislacyjnym. Już teraz mówi się, że wiele decyzji personalnych w Kancelarii Prezydenta podejmowanych jest w porozumieniu z dawnymi współpracownikami PiS.

Nowy rozdział w historii prezydentury

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego będzie nie tylko końcem kadencji Andrzeja Dudy, ale także początkiem nowej epoki w Pałacu Prezydenckim. Jaka ona będzie? Czas pokaże.

Jedno jest pewne – prezydent elekt wchodzi w urząd z jasnym planem działania i silnym politycznym zapleczem. Czy spełni oczekiwania tych, którzy głosowali na zmianę, a nie tylko kontynuację? Przekonamy się już wkrótce.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});