Ważą się losy Polski. Szef Rady Europejskiej zwołał nadzwyczajny szczyt UE

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Został zwołany nadzwyczajny szczyt UE, na którym będzie omawiany budżet na lata 2021-2027, spotkanie Rady Europejskiej jest niezwykle istotne gdyż po nim wiadomo będzie ile pieniędzy z Unii Europejskiej otrzyma między innymi Polska.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel na 20 lutego zapowiedział zwołanie nadzwyczajnego szczytu, który będzie dotyczył budżetu na lata 2021-2027. Jest to ważne dla Polski, gdyż to własnie finansowanie dla naszego kraju za każdym razem jest wielką niewiadomą. Komentatorzy obawiają się, że ze względu na liczne zastrzeżenia ze strony UE co do funkcjonowania polskiego rządu możemy mieć problem z uzyskaniem rozsądnego kompromisu finansowego. Szef Rady ma nadzieję, że mimo różnicy zdań co do finansowania krajów członkowskich, na zwołanym szczycie uda się wypracować rozsądny kompromis.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TO JEST PILNE: Polskie MSZ wydało specjalne oświadczenie ws. koronawirusa

„Zwołam specjalne spotkanie Rady Europejskiej, które rozpocznie się 20 lutego 2020 r. Ze zdrowym rozsądkiem i determinacją możemy zawrzeć umowę w sprawie unijnego budżetu, która przyniesie korzyści wszystkim Europejczykom. Wszystkie strony będą musiały wykazać się gotowością do kompromisu”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– napisał Charles Michel na Twitterze.

Nadzwyczajny szczyt UE – Polska na gorszej pozycji

Przewodniczący Rady Europejskiej wystosował również pełen obaw list do przywódców państw unijnych zwracając uwagę na to, że przekładanie rozmów na temat budżetu może spowodować „poważne problemy praktyczne i polityczne oraz zagroziłoby kontynuacji obecnych programów i polityk, a także uruchomieniu nowych”.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TO INTERESUJE NASZYCH CZYTELNIKÓW: Wiemy kto został szefem PO. Miażdżący wynik

Charles Michel zaznaczył, że ma pełną świadomość tego, iż negocjacje związane z budżetem nalezą do najtrudniejszych zadań z jakimi Unia Europejska musi się uporać.

Michel przejął kwestie negocjacyjne tuz po grudniowym szczycie. Pałeczkę przekazała fińska prezydencja, która nie była w stanie doprowadzić do kompromisu i zbliżenia się stanowisk państw członkowskich ws. budżetu.

UE chce omawiać budżet: Konieczny jest kompromis

Spór dotyczy państw, które są płatnikami netto, czyli wpłacają do kasy UE więcej aniżeli wyciągają. Wśród takich są między innymi: Niemcy, Holandia, Dania, a także Finlandia. Państwa te chciałyby, aby limit wydatków na następne siedem lat odpowiadał ok. 1 proc. połączonego dochodu narodowego brutto (DNB) 27 państw członkowskich.

CZYTAJ TAKŻE: Verhofstadt atakuje Polskę. Ostro przesadził

Drugą stronę sporu reprezentuje 17 państw członkowskich tworzących grupę tzw. przyjaciół polityki spójności. Grupa ta jest przeciwna wszelkim cięciom finansowym wskazując na ogromne różnice w rozwoju pomiędzy poszczególnymi regionami w UE. Jest to argument za tym, aby nie zmniejszać wydatków na cele rozwojowe.

TO JEST NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE:

  1. Fani wstrzymali oddech! Michał Szpak potwierdził sensacyjną nowinę
  2. Polska zostanie wyrzucona z UE? Niepokojący komentarz
  3. Kończy się czas! Gwiazda „The Voice” umiera. Błaga o pomoc

Do wyżej wspomnianej grupy należą: Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Łotwa, Litwa, Estonia, Grecja, Chorwacja, Włochy, Portugalia, Malta, Cypr, Słowenia, a także Hiszpania.

Spójność tej grupy, w której Polska należy do największych krajów, może zostać wystawiona na próbę w czasie negocjacji. Dyplomaci obawiają się, że mniejsze państwa mogą dostać stosunkowo niewielkie środki na jakiś projekt u siebie i przestaną mocno zabiegać o wyższy budżet dla wszystkich. – czytamy na stronie PAP

Polska w UE: Zwołano nadzwyczajny szczyt, na którym będzie omawiany budżet na lata 2021-2027, spotkanie Rady Europejskiej ma wypracować rozsądny kompromis
Polska w UE: Zwołano nadzwyczajny szczyt, na którym będzie omawiany budżet na lata 2021-2027, spotkanie Rady Europejskiej ma wypracować rozsądny kompromis

Polecamy:

Królikowski walczy o życie. Była nadzieja na wyzdrowienie

Hołownia straszy Polaków. Totalny odlot kandydata na prezydenta

Biedroń nie ma wątpliwości. Już zna wyniki wyborów?

Mieszkowski odleciał w TVP. Oto co stwierdził o PRL

Kwiatkowski podszedł nagle do dziewczyny w „The Voice Kids”. Gdy pokazał jej zdjęcie w telefonie – zamarła

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, , , ,

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →